Güneş Sisteminin En Büyük Uydusu Nedir?

Bilim dünyası her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Yapılan birçok araştırmalarla birlikte yeni gezegenler, sistemler, galaksiler, yeni uydu ve hatta bazı teorilere göre yeni evrenler keşfedildiği gözlemlenmektedir.

Gökbilimciler evrende yeni hayatlar ararken Güneş Sistemi içerisinde de keşfedilmeyi bekleyen yeni dünyalar bulmaya devam ediyor. Son dönemlerde yapılan keşifler sonununda gezegenlerin en büyüğü olarak bilinen Jüpiter ve onun uydusu olan Ganymede (Ganimet) Güneş Sismeni’nin en büyük uydusu ünvanına sahiptir. Dünyaya uzaklığı 628 milyon km olmasına rağmen küçük teleskopla dahi gözlemlenmektedir. Ganymede ismi Yunan mitolojisinde Tros adlı Truvalı bir kralın oğlunun anlamına gelir. Galileo Galilei tarafından 1610 yılında keşfedilmiştir. Yüzeyi kalın buz tabakasıyla kaplıdır. Ayrıca çapı da 5.262 km’dir.

güneş sisteminin en byük uydusu nedir-1

Merkür ve Pluton’dan daha büyük olan bu dev küre, Mars gezegenin de 4 te 3 ü kadardır. Kütlesi ayın 2 katı büyüklüğünde olmasına rağmen Merkür’den 3 kat daha azdır. Yüzey sıcaklığı ise -163 derecedir. Ganymede, Jupiterin etrafında dönüşünü 7,15 dünya gününde tamamlamaktadır. Ganymede bu dönüşü gerçekleştirirken Jupiter’in diğer peykleri olan Io uydusu 4 kez, Europa uydusu ise 2 kez dönmüş olur. Gezegenin yaklaşık yüzde 50 sinin buzlarla kaplı olduğu düşünülmektedir. Ganymede’in bir diğer özelliği ise tıpkı dünyada ki gibi okyanusları olmasıdır. Bu okyanuslar 3 katman olup 100 km derinliğindedir.

Ayrıca okyanusları tuzlu olduğu düşünülmektedir. Güneş Sistemi’nde bulunan tüm uyduların manyetik alanları bulunmazken, Ganymede’de kendine özgü manyetik alanı bulunur. Geçmişte Pioneer 10, Voyager 1, Voyager 2, Galileo ve New Horizon gibi birçok keşif aracı bu uydu için çalışmalar yapmıştır. Ganymede, koloni ve yerleşim bakımından uzayda bizlerin yeni dünyası olma olasığı bakımından yüksek gibi görünse de yoğun yer çekimi nedeniyle insan kas ve kemikleri yapısını bozacak kadar kuvvetlidir.

Gökbilimciler 2030 yılında Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın JUICE isimli uzay aracının Ganymede yörüngesine oturacağını düşünmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir