Güneş Sisteminin En Yüksek Dağı Hangisidir?

Genel Bilgiler

Gezegenlerin tektonik hareketlerine göre oluşan dağlar değişen büyüklüklerde olabiliyor. Dünyanın en yüksek dağı, 8,848 metre yüksekliğe sahip Everest dağıdır. Fakat bu yükseklik güneş sisteminin en yüksek dağının üçte biri kadardır. Bu dağ da dünyada değil, Mars gezegeninde bulunmaktadır. Bu, yalnız güneş sistemi içinde değil, evrende bilinen en yüksek dağdır.

Yapısı

Güneş sisteminde dört tane kayaç gezegen bulunmaktadır. Bunların dördüncüsüdür Mars ve dünyanın yarısı kadar bir büyüklüğe sahiptir. Buna rağmen, oldukça zengin çeşitlilikte bir coğrafyası vardır. Marsta bulunan güneş sisteminin en büyük dağının adı Olympos’tur (Latincesi: Olympus Mons). İsmini Yunan mitolojisindeki tanrıların mekanı dağdan alır. Mitolojide, ana on iki tanrı burada oturmaktadır. Bu tanrısal ismine uygun olarak yüksekliği de oldukça fazladır, yaklaşık olarak 26,400 metredir, yani 26 km’den fazladır.

güneş sisteminin en yüksek dağı hangisidir-1

Ölçümlere göre genişliği de 160 kilometredir. Olympos bu büyüklüğüyle Amerika’daki Arizona eyaletini tamamen kapatabilir; daha iyi bir fikir vermek gerekirse, tabanı İngiltere ve çevresindeki adaları büsbütün kapatabilecek büyüklüktedir ki bu da oldukça geniş bir alana tekabül etmektedir. Marsın dünyanın yarısı büyüklüğünde olduğu düşünülürse bu dağın ebatları daha da şaşırtıcı olur.

Dünya dağları, deniz seviyesi temel alınarak yükseklikleri belirlenmiş oluşumlardır. Marsta ise denizler bulunmamaktadır. Bu durumda temel alınan coğrafi durum Marsın yarıçapıdır. Yarıçapı gezegenin doğal şekillerinin yüksekliği hesap edilerek elde edilmiştir. Marsın yarıçapı 3,390 km’dir.

Olympos dağının bu inanılmaz yüksekliği onun Mars atmosferinden dışarıya, uzay boşluğuna, uzanmasına neden olmuştur. Bu durumda, şayet biri bu dağın tepesine çıkarsa kendisini uzay boşluğunda bulabilir. Bu engin büyüklüğüyle, görece olarak, kendisine oldukça uzaktaki birileri tarafından rahatça gözlemlenebilir. Olympos dağı, üzerinde bir zamanlar suların aktığı ve yoğun bir atmosfere sahip olduğu düşünülen Marsın volkanik bir dağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir