Hyperloop Nedir, Nasıl Çalışır?

Elon Musk’un Hyperloop’u

Musk’ın sözleriyle, bir hyperloop “özel bir ortam içeren zemin üzerinde ya da altında bir tüp inşa etmek” için bir sistemdir. Otomobiller veya kabinler bu tüpteki temel üzerinde hareket edecektir. Yani, yüksek hızdaki fanların havayı sıkıştırabileceği ve itecekleri büyük bir pnömatik tüp olabilir. Sürtünme etkileri Musk’un işe yarayacağına şüpheyle yaklaşmasına da neden olmaktadır. Başka bir seçenek tüpte bir vakum ve bunun yerine elektromanyetik süspansiyon kullanmaktır. Musk, bir vakumun (yüzlerce kilometre uzunluğunda bir boru sızıntısı ve sistem kapanır) muhafaza edilmesinin zor olduğunu kabul eder, ancak bunun üstesinden gelmek için pompalama çözümleri vardır. İkinci çözümü tercih edilmektedir.

hyperloop nedir nasıl çalışır-1

Hyperloop Çalışma Prensibi

Hyperloop’un dört temel özelliği vardır;

1- Yolcu kapsülleri, vakum tüpleri gibi hava basıncı ile değil, iki elektromanyetik motorla tahrik edilir. Saatte 760 mil hızla ilerlemeyi hedefler.

2- Boru hatlarında bir vakum bulunur, ancak tamamen hava içermez. Bunun yerine, içinde düşük basınçlı hava var. Hava tüplerinden geçen çoğu şey, öndeki havayı sıkıştırarak, nesneyi yavaşlatan bir hava yastığı sağlar. Ancak hiperloop kapsülün önünde bir kompresör fanı olacaktır. Kompresör fanı, havayı kapsülün arkasına yönlendirebilir, ancak çoğunlukla hava yataklarına hava gönderilir.

3- Hava yatakları, sürtünmeyi azaltmak için tüpün yüzeyinin üzerindeki kapsülleri kaldıran kürekler gibi kayaklardır.

4- Tüp izi, hava ve depremlere karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, kendinden güç alarak bağımsız olarak tasarlanmıştır. Yerdeki tüpü yükselten sütunlar, deprem durumunda sallanabilen küçük bir dayanağa sahiptir. Tüp bölümlerinin her biri, esnek bir şekilde tren vagonlarında hareket edebilir, çünkü kapsüllerin güvendiği sabit bir iz yoktur.

Üst kısımdaki güneş panelleri, periyodik motorlara giden gücü besler. Bu yenilikler ve tamamen otomatik kalkış sistemi ile Elon Musk’un hyperloop hayalleri dünyanın en hızlı, en güvenli ve en uygun seyahat şeklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir