İlk Endüstri Kurumu Hangisidir?

Kongo Gumi; En eski inşaat şirketi unvanı ile 1400 yıl ayakta kaldı.1400 yıldır Kongo Gumi, muhteşem Budist tapınakları inşa etmekle görevli başarılı bir Japon şirketi oldu. 2006 sonbaharına kadar, 14 asırlık politik karışıklıklar, ekonomik krizler ve dünya savaşlarından sağ kurtulan, dünyanın en eski ve en uzun süredir faaliyet gösteren aile şirketi oldu. Ancak endüstri devi Kongo Gumi yaklaşık on yıl önce Japonya’da çıkan ekonomik kriz sonrasında iflasını açıkladı.

Prens Davetiyesi İle Başlayan Hikaye

Üç metre uzunluğunda soyağacı metni Kongo ailesinin 40 kuşağını MS 578’de şirketin kuruluş hikayesine döndürür. Başarılı bir marangoz olan Shigemitsu Kongo, iki usta ustayla birlikte Kore yarımadasındaki Baekje’den davet edilmiştir. Shitenno-ji’de Japonya’nın ilk Budist tapınağını inşa ettiler. Davet, Suiko İmparatorluğu altında hizmet eden Japonya’daki Asuka döneminin güçlü siyasetçisi olan Prens Shotoku’dan geldi. Prens Shotoku, Budizm’in Japonya’ya yayılmasına katkıda bulunan ateşli bir Budist olduğu için döneminde tanınan bir kişiydi.

Shitenno-ji – Kongo Gumi’nin İlk Yaratılması

Osaka merkezli Shitennō-ji Budist tapınağı, Shitennō olarak bilinen dört göksel krala ibadet etmek için Prens Shotoku tarafından yaptırıldı. Kralları onurlandırmak için dört kurum inşa edildi – din ve eğitim kurumları, bir sosyal kurum, bir hastane ve bir eczane. Tapınak kompleksi, beş katlı bir pagoda, bir ana Altın Pavilion, bir konferans salonu ve üç tapınak kapısından oluşur.
Japonya’nın ilk Budist tapınağını inşa etme başarısını ve onurunu takiben usta usta Shigemitsu Kongo, işletmenin kontrolü ve mülkiyeti olduğu gibi, yüzyıllar boyu marangozluk becerilerinin aile hattından geçtiği yerde soyadı adına Kongo Gumi şirketini kurdu. Eğer herhangi bir erkek mirasçısı yoksa ya da var olan mirasçıların aile işletmesini yürütmek için uygun olmadığı düşünülürse, dizginler Kongo ismini kullanacak bir damadına ya da bir kıza aktarılacaktı. Her durumda, şirketin denetimini ele geçiren aile üyeleri, liderlik becerileri temel alınarak özenle seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir