İş Görüşmelerini Robotlar Yapacak

Endüstri 4,0 ile günümüzde robotik gelişmelerde büyük bir artış var. Bunların başında ise yapay zekânın olduğu söylenebilir. Yapay zekâ, makinelerin öğrenerek problemlere karşı bir insan gibi çözümler üretmesidir. Burada en önemli nokta öğrenmedir. Makine sizden aldığı verileri değerlendirerek alternatif önceden öğretilmemiş çözümler sunabiliyor. Bunun en basit örneği film önerme siteleri olarak verilebilir.

iş görüşmelerini robotlar yapacak-1

Önceden izleyip beğendiğiniz filmlere göre sizlere yeni filmler öneren yapay zekâ, verdiğiniz bilgiler arttıkça size daha net, daha doğru sonuçlar verecektir. Ya da elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızda bulunan kişisel asistanlar. Apple asistan olarak Siri’yi kullanıyor ve Siri, sorduğunuz sorulara bir insan gibi yanıtlar veriyor. Peki, yapay zekâ başka neler yapabilir, hayatımıza daha nasıl katılabilir? 2020 yılında robotların insan kaynakları uzmanı gibi iş görüşmesine katılması bekleniyor.

İş Görüşmesinde Robotlar

Yapay zekâda gerçekleşen gelişmeler iş dünyası açısından oldukça önemli. Robotların hayatımıza girmeye başladığı bu dönemde, bu robotlarla iş görüşmesi artık hayal değil. Üretimde de aktif bir rol oynayan robotlar, insan hatalarını minimize etmek amacıyla kullanılır. Peki, bir robotun iş görüşmesinde rolü ne olabilir? Her ne kadar insan kaynakları uzmanları özenle seçilen kişiler olsa da, robotların sahip olmadığı duygu kavramına sahipler. Duygu ile insanlar tam olarak doğru veya adil olmayan kararı verebilirler. Fakat robotların iş görüşmesinde rol almasıyla beraber, tamamen adil bir mülakat ortamı bizleri bekliyor. Bu bağlamda robotların etkin rol aldığı günümüzde iş görüşmesi de bundan nasibini alacak.

İnsan Kaynaklarında Değişim

Üretimde uzun zamandır insanların yerini alan robotlar artık, insan kaynakları alanına da el atıyor. Tecrübeli bir insan kaynakları uzmanı, iş görüşmesinde bulunduğu katılımcının vücut hareketlerinden, konuşma tarzından pozisyona uygun olup olmadığını anlayabilir. Fakat örneğin beş aday içerisinden, ikinci adaya karşı beğenme hissi olan bir insan kaynakları uzmanı, diğer katılımcılara aynı tarafsızlıkla bakamayacak. İşte robotun burada insandan en önemli farkı ön yargı olmadan, duygusuz, geçici hazlardan arındırılmış olarak verebilecek olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir