Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton (4 Ocak 1643 – 31 Mart 1727), geçmiş tarihe bakıldığında adından en fazla söz edilen bilim adamları arasında yerini almış İngiliz fizikçi, matematikçi ve önemli mucittir.

Newton İngiltere’nin Grantham kentinde bir erken doğum sonucu dünyaya gelmiştir. Newton çocukluğunda çok zayıftı ve hatta doğduğunda yaşamasına ihtimal verilmiyordu. Babasını doğmadan önce kaybetmişti. Newton 4 yaşındayken annesi başka biri ile evlenmiştir ve Newton anneannesine bırakılmıştır. Annesinin kocası ölünce Newton’a yüklü miktarda miras kalmıştır.

isaac newton kimdir-1

12 yaşında Grantham’da King’s School’a (Kralın Okulu) başladı ve 1661’de 18 yaşındayken okulu bitirdi. Annesi Newton’u bir dönem çiftçilik için okuldan aldı. Ama Newton okulu seviyordu. Sürekli kitap okuyor sık sık gökyüzüne bakıyordu. Annesine okula gitmek istediğini ısrar edince öğrenimine devam etti. Newton 19 yaşındayken Miss Storey ile nişanlanmış fakat derslerinin yoğunluğundan dolayı ayrılmıştır. Newton hiç evlenmemiştir.

Newton Cambridge’de hem okuyordu hemde çalışıyordu. Cambridge’de Nicolaus Copernicus’un ve Kepler’in eserleri yayınlanıyordu ve Newton eserlerinden etkileniyordu ve sürekli okuyordu. Burada kaldığı 3 yıl içinde Yunanca ve Latince öğrendi. 1665 yılında başlayan vebadan dolayı Woolsthorpe’taki çiftlikte 2 yıl kaldı. Kaldığı sürede kütle çekimi hakkında düşündü.

Çiflikte diferansiyel ve Integral’ın temelini attı. Newton bir karanlık odada prizmaya güneş ışığını tutarak ışık tayfı oluşturmuştur ve beyaz ışığın tek başına bir birim olmadığını bulmuştur. Newton Cambridge’a tekrar döndüğünde matematik profesörü oldu. Sonrasında diğer bilim insanlarından fikir alarak çalışmalarına devam etti. Çiftlikteki yaptığı deneyler sonucunda yansıtmalı teleskop yaptı. 1672’de Royal Society’ye katıldı. Newton bu çalışmalarını önemli eseri olan Principia’ya aktardı. 1703 yılında Royal Society’nin başına geçti ve ölümüne kadar burada kaldı. 1705 yılında “şövalyelik” unvanı aldı.
Newton 31 Mart 1727 yılında hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Westminister Manastırı’na defnedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir