İyi Bir Sunum Nasıl Hazırlanır?

Gerek meslek hayatı gerek eğitim hayatımızda sunumlarla karşı karşıya kalmışızdır. Çoğu zaman kendi tecrübelerimiz ile üstesinden gelmeye çalıştığımız bu alanın da kendine has kuralları mevcuttur. Sizin için özetlenmiş olan bu unsurlar sunumlarınıza daha planlı hazırlanıp etkili biçimde sonuçlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Sunum Nedir Ve Neyi Amaçlar?

Önceden belirlenmiş konularda araştırma ve incelemeleri özet halinde tanıtmak ve tartışmaya sunmaya “sunum” denmektedir. Varolan bilgileri yenilemek, pekiştirmek ve hedef kitleye yeni bakış açıları kazandırmak sunumların genel amaçları arasında sıralanabilir.

iyi bir sunum nasıl hazırlanır-1

Sunum Öncesi Hazırlıklar

Bir sunuma girişmeden önce belli başlı noktaların ele alınıp değerlendirilmesi elzemdir.

Başlıca hazırlık unsurları

– Konu seçimi: Üzerine değerlendirme yapılıp tanıtımı yapılacak konunun aktüel olması ve güncel yorumları da barındırmasına da dikkat edilir.
– Kaynaklar: Farklı bakış açıları içeren kaynakların göz ardı edilmeden sağlam kaynakların ele alındığı sunumlar her zaman tek kaynaklı sunumlardan daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.
– Sunum yeri: Sunum yapılacak yerin önceden görülmesi ve teknik imkanların sorunsuz işlediğini test edip işimizi sağlama almak oldukça önemlidir. Böylece aksiliklerin yaşanmasını engellemiş oluruz.
– Prova: Önceden yapılacak bir deneme sunumu heyecanınızı yatıştırır ve eksik olan yerlerin farkına varılmasını sağlar.

Sunum Sırasında Ve Sonrasındaki Yapılacaklar

– Sunum sırasında rahat ve ciddi bir duruş ile durmanız sizi diğerlerinden ayıran özelliklerdendir.
– Konuşma sırasında bakışlarınızı tek bir kişide toplamak yerine hedef kitleye eşit şekilde göz teması kurmak iyi sunum için aranan şartlardandır.
– Göz temasının yanı sıra vücut hareketlerinizle de dinleyici ile iletişime geçmeniz yararlı olacaktır.
– Gereksiz ayrıntılara girmeden konuşmayı sürdürmek ve planınıza bağlı kalmak da bir hayli önemlidir.
– Son olarak dinleyicinin soru sormasına müsaade etmeniz açık görüşlü olduğunuzu vurgular ve daha samimi görünmenize yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir