Kedilerde Saldırganlık Ve Sert Davranışlar

KEDİLERDE SALDIRGANLIK VE SERT DAVRANIŞLAR

Kediler doğaları gereği sert ve saldırgan davranışlar gösterebilen hayvanlardır. Özellikle yavru kediler birbirleriyle oynarken tekmeleme, ısırma, vurma gibi hareketler sergiler. Bu davranışlar sosyalleşme, enerjilerini boşaltma ve avcılıklarını geliştirme açısından önemlidir. Kedi 8 – 9 aylık olana kadar normal karşılanabilir.

Fakat bu süreç kedi büyüdüğünde de devam eder, sahibine ve diğer kedilere yönelirse sebebini araştırıp önlem almak gerekebilir.

kedilerde saldırganlık ve sert davranışlar-1

OLASI SEBEPLER VE ÇÖZÜMÜLERİ

Kedilerde görülen saldırgan ve sert davranışların sebepleri değişkenlik gösterir.
Kediler yavruyken, oyun amaçlı ısırma ve vurma gibi hareketleri sahipleriyle oynarken de yaparlar. Bu oyunlar kedi büyüdükçe acı verici bir hal alabilir. Öncelikle kediye bu tür oyunlarda eşlik etmemek, yanınızda oyuncak bulundurup kedinin dikkatini bu oyuncaklara yönlendirmek ya da direk ellerle oynamak yerine dikkatini dağıtacak sesli materyaller kullanmak, renkli püsküllü oyuncaklarla oynatmak önerilebilir.

KIZGINLIK DÖNEMİ

Bir diğer sebep daha çok yetişkin kediler de görülen kızışma dönemindeki hormonal değişikliklerdir. Eğer kedinin çiftleşmesi engellenirse saldırganlığı daha da artacaktır. Bu ihtiyacın giderilmesi için gerekli koşullar sağlanamıyorsa, veterinerden kedinin hassas dönemi geçene kadar kullanılabilecek sakinleştiriciler istenebilir.

HASTALIK DÖNEMİ

Kediler hastalandıklarında hırçınlaşır. Bununla beraber veterinerin verdiği hap, şurup gibi ilaçları evde içirmeye çalışmak ya da pansuman yapmak çoğu kediyi fazlasıyla saldırganlaştırır. İlacı içirdikten sonra sevdiği mama ya da oyuncaklarla ödüllendirilebilinir. Başarı sağlanamıyorsa yapılabilecek en iyi şey kediyi zorlayıp daha da hırçınlaştırmak yerine veterinerden yardım istemek olacaktır.

​​​​​Ürkek bir yapıya sahip olan kedileri ise ani ses değişimi, aniden yapılan hareketler, başka kedilerle bir araya gelmek, ortam değişikliği gibi sebepler saldırganlaştırır. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey kediyi bir süre kendi haline bırakıp, akabinde hoşuna giden bir mama veya en gözde oyuncağıyla ödüllendirmek sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Kediler de güzel davranışlar ve eğitimler ile doğru oyun oynamayı öğrenebilir ve saldırganlığı sona erdirebilir. Kedinizdeki saldırganlığı çözemediğiniz durumlarda uzman birinden yardım almayı da unutmamalısınız. Kendi başınıza çözemiyorsanız ısrarcı olmak yerine uzman olan kişiler ile iletişime geçmeyi denemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir