Köpeklerde Kemirme Sorununun Çözümü

Köpeklerde Kemirme Sorunu

Yavru köpeklerde; her şeyi kemirme, çiğneme ve özellikle her şeye zarar verme durumu en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Yavru köpekler, dünyayı ve çevrelerini tanımak için ağızlarını kullanmaktadırlar ve bu da ilerde ciddi sorunlar haline gelmektedir.

Köpekler çiğneme durumu normal bir davranış olarak görülmektedir. Fakat mobilya, terlik, yastık gibi eşyaların sürekli olarak çiğneme ve kemirme alışkanlığı düzeltilmezse, zamanla köpek dostlarımızda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkaracağı gibi, köpek sahibi olan kişilerinde maddi kayıplarına sebep olacaktır. Aynı zamanda giderek de köpeğinizle aranızdaki bağın kopmasına da neden olabilen bir sorundur.

Yavru köpeklerin süt dişlerinin çıkması 3-8 hafta arasında bir zaman dilimini kapsamaktadır. Fakat kalıcı hale gelmeleri 4-6 aylık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu durum onlar için acılı bir süreçtir ve bu süreçte oluşan kaşıntıyı giderebilmek için sürekli bir şeyler çiğnemeye ve kemirmeye devam etmeleri kaçınılmazdır.

köpeklerde kemirme sorununun çözümü-1

Kemirme Sorunu Nasıl Giderilir?

Bu durumda köpeğinizin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kötü beslenmeleri, vitamin eksiklikleri kemirme alışkanlıklarına yol açabilmektedir. Çiğneme davranışı, köpeğinizin midesindeki sorunları çözme adına da bu durumu tetikliyor olabilir. Plastik araçları, zehirli bitkileri ve kimyasal maddeleri köpeğinizden uzak tutmalısınız. Köpeğinizin seveceği türden oyuncakları temin ederek, hem dişlerindeki kaşıntıyı azaltabilir hem de midesine iyi gelmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin; içerisinde ödül maması olan topları tercih edebilirsiniz. Köpeğiniz istemediğiniz bir şeyi kemirmeye çalışıyorsa onu sert bir dille uyarıp onu o objeden uzaklaştırabilirsiniz. Bu sayede yapmaması gereken bu davranışı zamanla öğrenmeye başlayacaktır. Yorgun bir köpek aslında uslu bir köpektir. Belki de köpeğiniz üzerindeki enerjiyi atamadığından dolayı sürekli bir şeyleri kemirmeye yöneliyordur. Köpeğinizle egzersizler yaparak bu durumu aşağı seviyelere çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir