Kot Pantolonu Kim İcat Etti?

Jean, blucin ya da kot, 1873’te Jacob Davis ve Levi Strauss tarafından icat edilen “mavi kot pantolon” için kullanılan kısa bir kelimedir. Pantolon adı olarak kot pantolon İtalya’da jean ya da jeane denen pamuklu kadife kumaşın üretildiği bir yer olan Cenova’dan geliyor. Cenova Cumhuriyeti, Avrupa çapında kot pantolon ihraç etti. Fransız Nimes kentinden dokumacılar jean kopyalamaya çalıştılar ama yapamadılar. Yaptıkları kumaş, denim, kelimenin tam anlamıyla “de Nimes” veya “Nimes” olarak adlandırıldı.

kot pantolonu kim icat etti-1

Levi Strauss’un ABD’ye Gelişi

1851’de Levi Strauss Almanya’dan kardeşinin bir aile şirketi olarak kurduğu kuru mal deposunun bulunduğu New York’a geldi. Buradan, Levi Strauss, 1853’te Levi Strauss & Co. toptan satış şirketinin batı yakası şubesini açmak için San Francisco’ya gitti. Levi Strauss, oraya gelmeden önce, 1848’de Kaliforniya’da bir “Altın hücumu” başladı. Diğer şeylerin yanı sıra madenciler, kaba çalışma koşullarına dayanabilecek güçlü kıyafetlere ihtiyaç duyuyordu.

Patentin Alınması

Bu ihtiyacı karşılayacak giysiler yapmaya çalışan terzilerden biri Reno, Nevada’dan Jacob Davis’di. Ceplerin köşelerini metal perçinlerle güçlendirdi ve bu sayede daha güçlü hale geldi. Jacob Davis bu fikri patent altına almaya çalıştı ama dosya masraflarını karşılayacak paraya sahip değildi. Bundan dolayı 1872’de Levi Strauss’a patentin sahibi olmak için ortaklık teklif etti. Levi bu fikri sevdi ve 20 Mayıs 1873’te iki adam ABD Patent ve Marka Ofisi’nden patent aldı. Bundan sonra Levi, Jacob Davis’i fabrikasında perçinlenmiş pantolonların üretimi için Levi Strauss & Co fabrikasına işe aldı.

Kot Çalışma Giysisiydi

İlk başta kot pantolonlar çalışma giysileri idi. Dayanıklı malzemelerden üretildiklerinden uzun süre kullanılabilecek giysilerdi. Erkek kot pantolonu ön fermuarlı, kadın kot pantolonu sol tarafta fermuarlı, ikisi de gevşek ve tulum şeklinde tasarlanmıştı. Bugün kot pantolon tüm cinsiyetler ve yaşlardaki insanlar tarafından giyilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir