Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Nerede ve Ne Zaman Başladı?

Hemen her yaşa hitap eden ve birçoğumuzun keyifli zaman geçirmek için oynadığı masa tenisi, bir masanın iki yanında bulunan iki veya dört oyuncunun ellerindeki raketleri kullanarak topu masanın ortasındaki file üzerinden karşı tarafa geçirmeleri esasına dayanır. Masa tenisi, diğer adıyla pinpon, çok yaygınlaşmış ve herkes tarafından bilinen bir salon sporudur. Bu oyun İngiltere’de 19. yüzyıl sonları ile 20. yüzyıl başlarında gelişmiştir.

masa tenisi nasıl oynanır-1

Masa Tenisi Ekipmanları

Masa tenisi oyununda kullanılan masa sert, düz, genellikle yeşil ve mavi renkli, kenarlarında 2 cm beyaz çizgi bulunan, uzunluğu 274 cm, genişliği ise 152 cm, yerden yüksekliği 76 cm olan dikdörtgen şeklinde bir masadır. Tenis masası 15 cm yüksekliğinde bir file ile enlemesine, 3 mm genişliğinde bir çizgi ile boylamasına iki eşit parçaya ayrılmıştır. Çoğunlukla beyaz renkli selüloit veya plastik malzemeden yapılmış içi boş 38 mm çaplı top kullanılır. Bu topun ağırlığı yaklaşık 2,5 gramdır. Raketler ise genel olarak tahta malzemeden yapılmaktadır. Raketlerin üzeri pütürlü kauçuk veya plastik ile kaplanır. Hızlı bir oyun olması sebebiyle oyun alanının geniş ve rahat olması önemlidir. Oyuncuların masa etrafında rahatça hareket edebilmesi gerekir. Bundan dolayı masa tenisi şampiyonalarında oyun alanı için en az eni 6 metrelik, boyu ise en az 12 metrelik bir alan oluşturulur.

Nasıl Oynanır?

Oyun servis atışı ile başlar. Servis masanın gerisinden atılır. Oyuncular servis atarken, avuçları açık şekilde topu havaya atarak raket ile topa vururlar. Servis kullanırken top, servisi kullananın sahasında bir kere zıplayarak fileyi geçip rakip sahaya gitmelidir. Bu durum serviste geçerlidir sadece, servisten sonra topu kendi sahanıza değdirmeden karşıya atmalısınız. Servis topu fileyi geçerken fileye dokunursa servis tekrarlanır. Eğer düzgün bir servis atamazsa rakibi bir sayı kazanır. Çiftler karşılaşması olarak bilinen her iki tarafta da ikişer sporcunun olduğu maçlarda servis atışını her zaman masanın sağındaki oyuncular yapar. Top çapraz olarak karşı sahanın sağ yarısına gelecek şekilde atılır. Eşler arasında değişimli olarak sırasıyla servis kullanırlar.

Oyuncular kendi sahasında bir kez sıçrayan topu raketle ile rakibinin sahasına gönderir. Bunu yapamayan oyuncu rakibine bir sayı kazandırmış olur. Her sayıdan sonra servis atılır. Masa tenisi üç, beş, yedi gibi tek sayılı setler üzerinden oynanır. İki sayıda bir veya beş sayıda bir servis taraf değiştirir. Set bitiş skoru 11 ya da 21 olarak tercih edilebilir ve bu skora ulaşan seti kazanır. Her iki durumda set bitiş skoruna bir sayı kala oyuncuların skorları eşit ise yani 10/10 ve 20/20 ise set uzar ve aradaki fark iki sayı olana kadar devam eder. Genel kural set skoru 11 olarak belirlenmesidir. En çok seti kazanan taraf oyunun galibi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir