Mavi Ay Gerçekten Mavi Renkte Mi?

Gökyüzünde her zaman değişik olaylar görünmektedir. Yılda on iki dolunay evresi vardır. Bu da ayda bir eder. Bir ay içerisinde iki kez dolunay görülmesine Mavi Ay denir. Toz bulutları nedeniyle mavi ve tonlarında gözüken dolunaya gök bilimciler tarafından Mavi Ay denilmiştir. Mavi Ay ilk kez en belirgin şekilde 1883 yılında görülmüştür. 1991 yılında mavi rengi en yakın olarak görülmüştür. Bu dönemde ay dünyaya yaklaştığı için daha büyük ve daha parlak görünür. Mavi ay her iki buçuk yılda bir meydana gelir. Ayın Dolunay evresinden tekrar görünmesi için yaklaşık 30 gün geçmesi gerekir. Şubat ayı dışında diğer ayların tümünde görebiliriz.

mavi ay gerçekten mavi renkte mi-1

Neden Renkli?

Dünyada yaşanan volkanik patlamalar ve orman yangınları sonucunda atmosferdeki kül miktarının fazlalığından, uzun süren ve uzun mesafeli kum fırtınalarından bazen de havadaki nem fazlalığından dolayı ay mavi ve tonlarında görülebilir.

Ne Zaman Göründü Ve Görünecek?

Daha önce Ay 2 Temmuz 2015 tarihinde dolunay halinde görülmüştür. 31 Temmuz’da tekrar dolunay halini aldığı için bu olaya mavi ay denir. Dünyaya 372 bin 179 kilometre uzaklıkta olacak. Bir daha ki mavi ay 2018 ve 2020 yılları arasında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Endonezya’daki Krekadoa Dağı

Endonezya’daki Krekadoa Dağındaki patlama 26 Ağustos 1883’ te başlamıştır. O günlerdeki en kuvvetli patlamalar 27 Ağustos 05.30 ile 06.44 arasında 10.02 ve 10.41 de gerçekleşmiştir. Bir günde neredeyse tüm adayı yok etmiştir. 70 bin insanı yaralamıştır. 36 binden fazla insanı ölüme sürüklemiştir. Patlama sonucunda 30 metreyi geçen dalgaların oluşumu insanların o bölgedeki ölümlerinin en büyük nedenidir. Açığa çıkan gaz atmosferin sıcaklığını 1-2 derece düşürmüştür. Bu da yoğun ve güçlü yağmurlara sebep olmuştur Bu olayın ardından bir süre volkanın patlamasından çıkan küllerden dolayı yine renk değişimi görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir