Mavi Bilye Nedir?

Mavi bilye, 7 Aralık 1972 tarihte Dünya’dan Ay’a doğru giden Apollo 17 uzay gemisinin çalışanları tarafından Dünya’dan yaklaşık 29.000 km uzaklıktan kaydedilen ve yerküreyi bir bütün olarak gösteren fotoğraftır. Mavi bilye ismi, ayrıca, NASA uydularının farklı zamanda kaydettiği fotoğraflar bir araya getirilerek oluşturulan kolaj fotoğraflara da denir. Apollo 17’de çalışan bilim adamlarının kaydettiği mavi bilye, Dünya tarihinin en ünlü fotoğrafları arasında yer alır. Fotoğraf, çekildiği esnada Güneş’in uzay mekiğinin arkasında yer alması ve uzay mekiğinin dünyadan epey uzakta olması nedeniyle, dünyayı aydınlık bir küre olarak göstermiştir, böyle çekilen ender fotoğraf bulunmaktadır. Uzay bilimciler, dünyanın bu şekilde görünüşünü mavi, yuvarlak bir bilyeye benzeterek bu fotoğrafa mavi bilye adını verdiler. Fotoğrafın ismi bilim insanlarının benzetmesinden gelir.

mavi bilye nedir-1

Tarih

İlk mavi bilye fotoğrafı 7 Aralık 1972 tarihinde, sabah yaklaşık 10:35 (UTC)’da, apollo 17’nin fırlatılmasında yaklaşık 5 saat 10 dakika sonra, Uzay mekiğinin dünya yörüngesinden çıkmasından 1 saat 40 dakika sonra kaydedilmiştir. Apollo 17 uzay mekiğinin 00:30 (EST)’te fırlatılması, Afrika kıtasının uçuşun ilk saatinde aydınlık görünmesine neden olmuştur. Gündoğumu yaklaştığı için Antartika kıtası da karanlık görünmemiştir.

Nasa Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay araştırmalarının yürütüldüğü kurum, 29 Haziran 1958 tarihinde kuruldu. NASA, 1 Ekim 1958 yılından itibaren çalışmalara başladı. NASA, Ay’ı hedef alan Apollo uçuşlarında, Skylab çalışmasında ve uzay mekiği gibi çalışmalarla ABD’nin uzay araştırmalarına yön verdi ve çalışmaların rotasını çizdi. Günümüzde NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunun destek sağlamakta ve yeni Ares I ve Ares V uzay araçlarını geliştirmektedir. Uzay araştırmalarının yanı sıra nükleer roket çalışmaları da bu kuruluşun çalışma alanındadır.
NASA’nın kuruluşuna öncülük eden NACA’nın kuruluş tarihi 1915’dir. NACA genellikle uçaklar üzerine çalışmalar yürütmekteydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir