Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı

Doğum Tarihi ve Yeri

Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılı Aralık ayında, İstanbul’da (Fatih) Sarıgüzel semtinde dünyaya geldi. Babası, Mehmet Tahir Efendi, oğluna “Ragif” ismini verdi. Bu isim o dönemde yaygın olmadığı ve söylenmesi güç olduğu için annesi ve yakınları, ona “Akif” demeye başladılar.

Eğitim Hayatı

Mehmet Akif Ersoy, dört yaşlarındayken İstanbul’un Fatih ilçesinde Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde ilköğrenime başladı. Daha sonra Fatih’teki iptidaî Mektepte ilkokul eğitimini tamamladı. Fatih Merkez Rüştiyesinde orta öğrenimine devam etti (1882-1887). Mehmet Akif, dil derslerine büyük ilgi duyuyordu ve orta öğrenimine devam ederken, özel öğretmenlerden Arapça, Farsça ve Fransızca dil dersleri aldı. Rüştiyeyi bitirdikten sonra, Mekteb-i Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fakültesi)’nin âli kısmında bir eğitime başladı. Babasının vefatına kadar burada eğitimine devam etti. Sonrasında buradan ayrılarak Halkalı’daki Baytar Mekteb-i Âli (Veterinerlik Fakültesi)’ne parasız yatılı olarak girdi ve eğitimine burada devam etti. Bu okulu birincilikle bitirdi.

İş Hayatı

1893 yılında Ziraat Bakanlığı Veterinerlik İşleri’nde ilk görevine başladı. Veterinerlik İşleri Müdür Yardımcısı olarak devam ettiği görevinden 1913 yılında ayrıldı.
Mehmet Akif, Veterinerlik mesleğinden çok, şairliği ile tanındı. 1906 yılında Halkalı Baytar Mektebi’nde “resmî yazışma usulü” dersi öğretmenliğine başladı. 1908 yılından sonra, Edebiyat Fakültesi ile Darülhilafe Medresesi’nde “Osmanlı Edebiyatı” dersleri vermeye başladı.  1920 yılında Burdur milletvekilliğine seçildi.

İstiklâl Marşı ve Ölümü

1921 yılında milli marş yarışmasına, orduya ithaf ettiği şiiriyle, “para ödülü almamak” koşuluyla katılmayı kabul etti. İstiklal Marşı, 12 Mart 1921 günü milli marş olarak kabul edildi. Yarışmanın ödülü olarak verilen 500 lirayı Hilal-i Ahmer (Kızılay) bünyesinde, kadın ve çocuklara iş öğreten ve askerlere elbise diken Darü’l-Mesai Vakfına (İş Evi) bağışladı.
1923 yılında Abbas Halim Paşa, Mehmet Akif Ersoy’u Mısır’a davet etti ve Mehmet Akif, 1929 yılından 1936 yılına kadar Kahire’deki Camiü’l-Mısriyye Üniversitesi’nde, Türkçe öğretmenliği yaptı.

17 Haziran 1936’da İstanbul’a döndü ve 27 Aralık 1936 tarihinde hayatını kaybetti. Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir