Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı?

M.Ö. 2500 civarında inşa edilmişlerdi. Bu dönemde insanlar farklı devletler kurmuş bulunuyordu. Bu yapıları firavunlar inşa ettiriyordu ve aynı zamanda büyüklük ve ihtişam konularında birbirleriyle yarışıyorlardı.

İnsanların en çok merak ettiği konu; mısır piramidi inşasında, tanesi bir tonu bulan taşların nasıl bu kadar yükseğe çıkarıldığı ve üst üste koyulabildiği idi. Örneğin Khufu piramidinin yüksekliği 140 metre civarındadır ve blokların bir tanesi 2,5 ton ağırlığındadır.

mısır piramitleri nasıl yapıldı-1

İnşa Edilecek Yer

İnşa konusunda en önemli unsur, yapının inşa edileceği yerdir. Çünkü bu ağırlıkta blokların uzun mesafe taşınması mümkün değildir. Bu sebeple yapılar, kireç taşı kaynağının bulunduğu bölgeye inşa ediliyordu.

Bu kaynaktan kesilen taşlar, kızağa yükleniyor ve yapının inşaat alanına getiriyordu. Diğer taraftan bu taşıma işlemi sanıldığı kadar sorunsuz değildi ve bu sırada çok sayıda ölüm gerçekleşiyordu.

Çalışan İnsan Sayısı

Önceleri çok yüksek rakamlar verilmekle beraber arkeolojik bulgular sonucunda bu rakamlar biraz daha netleşmiştir.

Taşların sökülmesi işinde 1000-1500 kişi, taşların kızaklarla çekilmesinde bir blok için 20 kişi yeterli olmaktaydı. Taşıma işinde çalışanların toplam sayısının ise 700 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Yukarı Taşıma Yöntemi

Bu dönemde, bu ağırlıkta taş blokların yukarı kaldırılması mümkün değildi. Bu sebeple taşların yükseğe taşınabilmesi için, yığma yöntem ile toprak yollar yapıldı. Bu yollar, piramidin çevresini dairesel olarak sarıyor ve eğimli olarak yükseliyordu. Taşlar da bu yollarda kızaklar üzerinde taşınıyordu.

İnşaat Süresi

Tabi bu yöntemle yapılan inşaatın kısa sürede tamamlanması mümkün değildir. Zaten böyle bir yapının tamamlanması 15-20 yıl kadar zaman alıyordu. Hatta çevresindeki toprak yol, birkaç yılda temizlenebiliyordu.

Piramitler, aslında firavunlar için inşa edilen mezarlardı ve zaten firavunlar hayatta iken kendi mezarlarının inşasının emrini vermiş oluyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir