Mozart Kimdir?

Tam adı Wolfgang Amadeus Mozart Dünya’nın sayılı bestekarları arasında yer alan, Klasik Batı Müziği’nin ve 18.yüzyılın en önemli bestecilerinden biridir.

Mozart, 27 Ocak 1756’da Avusturya’nın Salzburg kentinde müzikçi Leoplod Mozart ve Anna Maria Pertl’ün oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Günümüzde Mozart adı daha çok kullanılsa da kendi döneminde Wolfgang adını kullanmıştır. Mozart küçüklükten beri müziğe karşı ilgisi vardı. Müziği sevmesi onun yeteneğinin ortaya çıkmasına yardımcı oldu. Babası Leoplod Mozart Avrupa’da önemli bir müzik hocasıydı. Babası, Wolfgang Mozart’ın 3 yaşındayken müziğe ilgisini ve yeteneğini gördü. İlgisini azaltarak oğluna yöneltmişti. Keman ve kilise orgu gibi enstürmanları çalmayı babası sayesinde öğrendi. Dört yaşındayken ilk bestesini yapmayı başardı. Çocukluğunda Avrupa’da birçok yerlere gitti ve besteleri onu daha da çok ünlü yapmaya başladı.

mozart kimdir-1

Mozart, Zürich ve Lahey gibi şehirlerde konser vererek bir çok ünlü müzisyenle tanıştı. Bu yolculuk sırasında çiçek hastalığına yakalandı. Kısa sürede iyileşmiştir. En çok Johann Sebastian Bach’ın hayatından etkilendi. Bu sebeple bir çok bestelerinin ve bestelerinde kullandığı notaların çok benzediğini görmüşüzdür.

Müzik hayatının dışında sosyal yaşantısına da önem veren Mozart Viyana’da tanıştığı Constanze Weber ile evlenmiştir. Ancak babası bu evliliği onaylamamış, çok üzülmüştür. Evlendikten sonra maddi durumu hiç düzelmemiş ve borç içinde bir hayat yaşamıştır. Son yıllarında yaşadığı sıkıntılar çok istediği bestecilik işine devam edememesi ve bir çok farklı hastalıklar ünlü müzisyenin çok erken yaşta hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. 5 Aralık 1791 yılında, 35 yaşında hayata gözlerini kapatmıştır. Dünya tarihinin en önemli müzisyenlerden biri olan Mozart bu kısa ömründen geriye 626 eser bırakmıştır.

Mozart’ın Önemli Eserleri

Türk Marşı (1783)
41.Senfoni (1788)
Die Zauberflöte – Sihirli Flüt (1791)
Don Giovanni (1787)
Eine Kleine Nachtmusik – Küçük Bir Gece Müziği (1787)
Figaros Hochzeit – Figaro’nun Düğünü (1786)
Die Entführung aus dem Serail – Saraydan Kız Kaçırma (1782)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir