Nasa Burçlar Hakkında Ne Dedi?

NASA’ya yöneltilen sorulardan birisi de yıllardır süregelen tartışma konusunu içeriyor. Astroloji yani burçlar gerçekten de bir kişinin geleceğini veya karakterini mi yansıtıyor? NASA ise konuyu ele ilk başta yanlış anlaşılan ikilemden çıkartarak alıyor.

Öncelikle Astroloji Astronomi Değildir!

Astronomi uzaydaki her şeyi inceleyen bilim dalıdır. Astronomlar ve bilim adamları bizden ışık yılı uzaklığında olan yıldızların Dünya üzerindeki insanlar üstünde hiçbir etkisi olmadığını düşünüyorlar.

Astroloji ise daha farklı. Astroloji bir bilim değil. Şu ana kadar kimse astrolojinin geleceği tahmin edebileceğini veya doğum tarihine göre kişinin karakter özelliklerinin bilinebileceğini göstermemiştir. Fakat burçlar hala daha gazetelerde her gün insanlara sanki fantastik bir kurgu okumanın verdiği keyfi vermeye devam ediyor.

nasa burçlar hakkında ne dedi-1

Yıldızlara Bakmanın Uzun Bir Tarihi

Antik zamanlarda, astronomlar Dünyanın, Güneşin ve yıldızların nasıl hareket ettiğini anlayamamışlardı. Hatta evrenin nasıl bu kadar geniş olduğu konusunda da pek bir fikre sahip değillerdi ama onlar uzayın meraklı gözlemcileriydi ve gözlemlediklerinden anlam çıkartmak için çok çabaladılar.

İnsanlar zaten takımyıldızların tanrılarının hikayelerini ve diğer efsaneleri anlatan önemli semboller olabileceğini hayal etmişlerdi. Bu yüzden yılın farklı zamanlarındaki takımyıldızlarının değişen konumlarının Dünyadaki insanlar ve olaylar için önemli olabileceğini düşünmek büyük bir adım değildi.

Babilliler 3 bin yıl önce yaşamışlar. Zodyak’ı 12 eşit parçaya böldüler – bir pizzayı 12 eşit dilim halinde kesmek gibi. 12 dilimin her biri için bir tane olmak üzere Zodyak’ta 12 takımyıldızı seçtiler. Böylece, Dünya Güneşin etrafında dönerken, Güneş’te Zodyak’ın 12 parçasından geçiyor gibi gözükür. Babillerin zaten 12 aylık bir takvimi olduğundan (Ay’ın evrelerine dayanarak), her ay kendi başına bir Zodyak dilimi aldı. Ama Babillilerin kendi eski hikayelerine göre bile, Zodyakta 13 takım vardı. (Diğer kültürler ve gelenekler, Zodyakta 24 takımyıldız olarak kabul edildi.) Bu yüzden Babilliler, dışarı çıkmak için bir Ophiuchus seçti. O zaman bile, seçilen 12 kişiden bazıları, kendilerine atanan pasta dilimlerine düzgün bir şekilde sığmadı ve bir sonraki bölüme doğru sıçradı.

Babillerin 12 zodyak işaretini ilk keşfettiklerinde, 23 Temmuz ile 22 Ağustos arasındaki doğum günü Aslan takımyıldızı altında doğmak anlamına geliyordu. Şimdi, 3000 yıl sonra, gökyüzü değişti, çünkü Dünya’nın ekseni (Kuzey Kutbu) tamamen aynı yönde değil.

Takımyıldızları farklı boyutlarda ve şekillerde olduğundan, Güneş her biri ile dizilmiş farklı uzunluklarda zaman harcıyor. Dünyadan Güneş’e doğru olan çizgi 45 gün boyunca Başak burcuna işaret ediyor, ama sadece 7 gün boyunca Scorpius’a işaret ediyor. 12 aylık takvim ile düzenli bir eşleşme yapmak için, Babilliler Güneş’in aslında 12 takım yıldızıyla değil 12 takımyıldızı boyunca hareket ettikleri gerçeğini görmezden geldiler. Ardından, bu 12 takımyıldızının her birine eşit miktarda zaman tahsis ettiler. Zodyak 12 tanıdık takımyıldızlarının yanı sıra, Güneş her yıl yaklaşık 18 gün boyunca Ophiuchus ile aynı hizadadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir