Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Traverten Nedir?

Travertenler çok yönlü ve çeşitli sebeple, ortamının da etkisiyle çökmeler sonucunda oluşmuş kaya türleridir. Oluşumunda kimyasal reaksiyonlar üst düzeyde etkili olmaktadır.

Bölgede Sıcak Su Kaynakları Var Mıdır?

Pamukkale travertenlerinin bulunduğu bölgede çok sayıda termal kaynak da mevcuttur. Sıcaklıkları 35 ila 100 derece arasında değişen bu kaynakların tam olarak miktarı 17 tanedir.

pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur-1

Travertenler Nasıl Oluşur?

Bölgede bulunan termal su yatağından çıktıktan sonra boyu 320 metreyi bulan bir kanal aracılığıyla travertenlere ulaşır. Bir sonraki aşamada su, belli bir çökelmenin meydana gelmiş bulunduğu traverten kat katlarına dökülür. Bu termal su yola çıkmasıyla beraber ortalama 240-300 metre arası bir yol kat etmektedir. Su kaynağından çıktığında ortalama 356 co sıcaklığa sahiptir ve içinde çok miktarda kalsiyum hidro karbonat mevcuttur. Bu su havadaki oksijenle temas eder ve kimyasal bir tepkime meydana getirir. Karbondioksit ve karbon monoksit gazları uçtuktan sonra kalsiyum karbonat denilen madde de çökelmeye başlar. Bu madde çökelmesiyle beraber traverten oluşumuna zemin hazırlamış olur.

Kalsiyum karbonat en başta çok yumuşak bir haldedir. Belli bir zaman geçtikten sonra kalsiyum karbonat sertleşecek ve traverten halini alacaktır. Bu sebepledir ki Pamukkale travertenleri ziyaret edecek ziyaretçilerin kat katlar üzerinde gezmesi tehlikelere sebebiyet verebilmektedir. Bu tehlike kişi için tehlikeli olmasa da travertenler için tehlikeli olabilir. Yumuşak halde bulunan travertenler ezilip zarar görebilirler.

Travertenlere verilen termal su sürekli bir akış içerisinde verilmemekte, belli periyotlar dahilinde az miktarda verilmektedir. Bunun en büyük sebebiyse travertenlerde oluşabilecek olan yosunlaşmaya bağlı kirlilik sorunudur.

Travertenler Renklerini Nasıl Alırlar?

Travertenlerin beyaz renk almasında bazı etkenler vardır. Bunlar arasında Isı kaybı, hava şartları, akışın yayılımı ve süresi sayılabilir.

Travertenlerde Çökelme Ne Zaman Son Bulur?

Travertenlerde süregelen çökelme termal suyun içinde bulunan karbondioksitin havada bulunan karbondioksit ile eşit seviyeye gelmesiyle son bulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir