Petra Antik Kenti Nerededir?

Petra Antik Kenti güneybatı Ürdün’de yer alır. Arapça Adı Batra’dir. Lübnan’ın başkenti Amman’ın 40 km güneyinde ve Kızıl Deniz kıyısındaki Akabe Kasaba’sının 120 km kuzeyindedir.

Güney Çölü’ndeki terk edilmiş şehir birçok efsaneye konu olmuştur. Canlı kırmızı, beyazve pembe renkli kumtaşı uçurum yüzeylerine doğrudan oyulmuş Petra Antik Kenti görenleri hayrete düşürmektedir.

petra antik kenti nerededir-1

Şehrin Tarihi

Petra Kenti’nin tarihinin ne kadar eskiye dayandığı tartışmalı bir konudur. Antik Kentte Paleolitik ve Neolitik dönemlerden kalma kalıntılara rastlanmıştır. Bir Yahudi kabilesi olan Edomitler MÖ 1200’lü yıllarda bölgeye gelmişlerdi. Çöldeki kayalıklara pek çok ulaşımı zor pek çok kale inşa etmişlerdi.  Petra Şehri’ni de onlar inşa etmiş olabilir. MÖ.400’lü yıllarda Nebatiler bölgeyi feth ettiler. Nebatiler ticaretle uğraşan bir çöl kabilesidir. Ticaretle zenginleşmiş bu kabilenin neden yerleşik yaşama geçtiği bilinmemektedir.

Tarihi kaynaklarda Petra Şehri’nin, Hellenistik ve Roma dönemlerinde Arap Nebati Krallığı’nın merkezi olduğunu anlatılır. Petra başkent olmasının yanı sıra bir ticaret merkeziydi. Nebati Krallığı Çin, Mısır, Yunanistan ve Hindistan gibi ülkelerle ticaret yapıyorlardı. Şehrin nüfusu 10.000 ila 30.000 arasındaydı. Seleukos kralı Antigonus ve Roma imparatoru Pompey’in fetih girişimlerine rağmen Nabateanlar şehri savunmayı başardılar. Ancak direniş MÖ. 106’ya kadar sürdü. Roma ve Bizans dönemlerinde şehrin önemi giderek azaldı. Depremler ve ticaretin denizlere kaymasıda bu durum üzerinde etkili oldu. Önemini yitiren şehir terkedildi. Asırlarca boş ve harabe şeklinde durdu.

Yeniden Keşfi

Terkedilmiş şehri sadece çöl sakinleri biliyordu ve varlığını sır gibi saklıyordu. Sadece 1812 yılında İsviçreli kaşif Bedevi kostümü içinde kendini gizledi ve gizemli şehre ulaşmayı başardı. Petra Şehri’nin sadece keşfedilmiştir. Antik Kentin büyük bölümü hala yer altında ve el değmemiş durumdadır. 1985’te Petra Arkeoloji Parkı, UNESCO Dünya Mirası listesine girerek koruma altına alındı. 2007 yılında ise yeni yedi harikadan biri seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir