Şahit Olduğumuz İlk Yıldızlararası Nesne Nedir?

Genel Bilgiler

Bilinen ilk yıldızlararası obje 19 Ekim 1917’de Hawaii’deki Haleakala Gözlem teleskobu aracılığıyla fark edildi. Obje, Güneş’e en yakın olduğu konumdan uzaklaştıktan kırk gün sonra keşfedilebildi. İlk fark edildiğinde Dünya’ya 33,000,000 km uzaktaydı ve gittikçe Güneş’ten uzaklaşıyordu. Başlangıçta bunun bir kuyruklu yıldız olduğu varsayıldı, bir hafta sonra göktaşı olarak yeniden sınıflandırıldı. Nihayetinde, 6 Kasım 2017’de ilk yıldızlararası nesne olarak yeni bir sınıfın ilk üyesi oldu. İlk Hawaii’de fark edildiğinden Oumuamua ismi verildi. Kelime Hawaii dilinde “öncü” ya da “ulak” anlamlarına gelmektedir. Nesnenin yolculuğuna binlerce yıl önce başladığı düşünülünce, onun geçmişten insanlığa bir çeşit mesaj getirdiğine ilişkin bir isim seçildi.

şahit olduğumuz ilk yıldızlararası nesne nedir-1

Yapısı ve Kökeni

Oumuamua küçük bir nesnedir, 230’a 35 metre ölçülerindedir. Güneş Sistemi dışındaki objelere benzer şekilde koyu kırmızı renklerdedir. Güneş’e çok yaklaşmış olmasına rağmen herhangi bir kuyruklu yıldız özelliği, kuyruk vs. göstermemiştir. Yüksek yoğunlukta bir cisim olup metal açısından oldukça zengin bir kaya olduğunu gösteren emareler var.

Güneş’e göre çok hızlı hareket etmektedir, bu da onun kesinlikle Güneş Sisteminde meydana gelmediğini, köklerinin başka yerde aranması gerektiğine işaret etmektedir. Durum böyle olduğundan, Oumuamua Güneş’in yörüngesine girememektedir. Eninde sonunda Güneş Sistemi’nden uzaklaşmaktadır. Güneş Sistemi’nden çıktıktan sonra tekrardan yıldızlararası uzaya dönecektir. Oumuamua’nın köken sistemi ve yıldızlararasında yolculuk ederken harcadığı zaman hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Öte yandan Oumuamua’ya bir keşif yolculuğu yapmak bugünkü teknolojiyle pek mümkün değildir, bu konuda çeşitli fikirler ortaya atıldıysa da bu yönde bir gelişme olmadı. 2018’in başlarında cisimle ilgili öne sürülen ilginç fikirlerden biri, cismin aslında bir çeşit uzay gemisi olmasıydı. Küçük cisme göre fazlasıyla metal içermesi bunun düşünülmesine neden oldu. Ne var ki bu yönde herhangi bir çalışma yapılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir