Sovyetler Birliği’nin Son Devlet Başkanı Kimdi?

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Rusya Çarlığının 1917 yılında büyük Ekim darbesiyle yıkılmasından hemen sonra aynı topraklar üzerinde hakimiyet kuran ve 1991 yılına kadar varlığını devam ettiren Sovyetler Birliği ve SSCB olarak da bilinmekte olan devlettir. Sovyetler Birliği’nin başkenti Moskova şehri ve kullanılan para birimi Sovyet Rublesi’ydi.

SSCB’nin Coğrafi Konumu

Avrupa kıtasının doğusunda, Asya’nın kuzeyinde yayılan SSCB, yıkılmadan önce 22.402.485 km²’lik büyüklüğüyle dünyanın en büyük ülkesi haline gelmişti. Nüfusu 1991 yılında 293.047.450 milyon kişiyle dünya çapında 3. sırada yer alıyordu. Dünyada siyasi ve askeri güç bakımdan çok iyi durumdan olan Sovyet Birliği’nin, batı sınırında Norveç, Finlandya, Batık Denizi, Polonya, Almanya, Çekoslovakya, Macaristan ve Romanya yer alıyordu, güney sınırında ise Kara Deniz, Türkiye, Gürcistan, İran, Afganistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Moğolistan ve Kuzey Kore yer almaktaydı. Kuzey ve doğu sınırlarında Kuzey Denizi ve Büyük Atlas Okyanus bulunuyordu.

Mihail Gorbaçov

1991 tarihinde Sovyet Birliği‘nin yıkılmasından hemen önce Sovyet Komünist Partisi’nin lideri ve son devlet başkanı Michail Gorbaçov’dur. 1985 senesinden 1991 yılına kadar yönetimde kaldığı dönem Amerika Birleşik Devletleri ile iyi ikili ilişkiler kurdu, Komünist ihtilalden sonra içine kapanan Sovyetler Birliği’nin dış ilişkilerde iyi bir tutum sergilemesini sağlamıştır.
Mihail Gorbaçov, 2 Mart 1931 tarihinde Kuzey Kafkasyalara bağlı Stawropol beldesinin Privolye köyünde dünyaya geldi.

sovyetler birliğinin son devlet başkanı kimdi-1

Çocukluk yılları, Stalin’in iktidar olduğu dönemde geçti. Daha çocuk yaşlarda iken dedesi onu partinin gençlik koluna kaydettirdi. 2. Dünya savaşı sebebiyle ailesi ile 1943’de göç etmeye zorlandı. Eğitimine devam ederken diğer yandan da çiftlikte temizlikçi olarak çalışıyordu. 1950’de Kiev Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. 1953’de, Sovyet Birliği Komünist Partisi’ne katılarak siyasete ilk adımını attı. 1955 yılında hukuk fakültesindeki eğitimini tamamladıktan sonra Stawropol kentindeki Genç Komünistler Derneğinde görev aldı. Aynı yıllarda Raisa Titarenko adında genç bir kız ile tanıştı ve 25 Eylül 1953 yılında onunla evlendi. 1970’e gelindiğinde Strawropol teşkilatında birinci sekreter olarak görev aldı. Ertesi sene Komünist Partisi üyesi oldu.

Parti lideri Konstantin Çernenko‘nun vefatından sonra 1985 yılında partinin Genel Sekreterliği görevine getirildi. Sergilediği ılımlı dış siyaset politikası ile 1985 yılında Nobel Barış Ödülü‘ne layık görüldü. Kısa bir zaman sonra Sovyetler Birliği’nde bölünmeler baş gösterdi. Sosyalist sistemin devam etmesini isteyenler ile kapitalist sisteme geçerek ekonomiyi daha iyi hale getirmek isteyenler arasında anlaşmazlık çıktı. 22 Ağustos 1991 yılında Sovyetler Birliğinden ayrılmak isteyen 11 devlet, 8 Aralık 1991 tarihinde bir araya gelerek Bağımsız Devletler birliğini oluşturdu. Oluşturulan bu birlik Gorbaçov’un sonunu getirdi. Bu gelişmelerden hemen sonra Mihail Gorbaçov, 25 Aralık 1991 tarihinde devlet başkanlığı görevini bıraktığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir