Tarihi Anlamda Ağrı Dağının Önemi

Volkanik bir dağ olan bu dağ birçok kültürde ve birçok dinde adından sıkça söz edilen bir yerdir. Peki, bu dağ nerededir ve tarih açısından bu dağın önemi nedir.

Ağrı Dağı, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinin Ağrı şehrinde bulunarak bu şehre ismini de vermekle beraber 5137 metre yüksekliği ile ülkenin ve Avrupa’nın en yüksek dağıdır. Aynı zamanda dünyanın da ikinci büyük volkanik dağıdır.

Dünyaya nam salmasının başlıca sebepleri arasında tek parça bir kütle halinde birden bire yükselmesi sebebiyle muazzam bir dağ manzarasına sahip olmasıdır.

tarihi anlamda ağrı dağının önemi-1

Ağrı Dağı’nın tarih için önemine bakacak olursak:

Ermeniler İçin Önemi

Ağrı Dağı Ermeniler için bir semboldür. Ermeniler’in Yaratılış Kitabında Nuh’un gemisinin Büyük tufandan sonra Masis Dağına (Ermenice Ağrı Dağı) oturduğu anlatıldığından kutsal bir özellik kazanmıştır. Ararat ovasında ki Eçmiadzin Müzesinde Nuh’un gemisinin bir parçası sergilenmektedir. Bu parça Nusaybinli Aziz Yakup’un dağa tırmanması ve parçayı getirmesi anısına saklanmaktadır.

Hristiyan İnancına Göre Ağrı Dağının Tarihsel Önemi

Hristiyan inancına bakıldığında da yine Nuh’un gemisini bu dağda olduğunu anlatan bölümler bulunmaktadır. Bu sebeple Hristiyanlar için de kutsal bir dağdır. Bu sebeple tarih boyunca birçok misyoner bu dağa tırmanmış ve Nuh’un gemisinin kalıntılarını bulmak için bilimsel incelemelerde bulunmuştur.

Ağrı Dağının İslami Açısından Tarihi Önemi

Kuranı Kerim’in Hud Suresi’nde “Gemi Cudi Dağına oturdu” ibaresi yer almaktadır. Burada sözü geçen Cudi dağı günümüzde Ağrı Dağı olduğu sanılmaktadır. Bu sebeple Müslümanlar için de Ağrı dağının kutsal bir anlamı vardır.

Bu dağ aynı zamanda Marco Polo’nun şahsi yazılarında hiç bir zaman çıkılamayacak dağ olarak söz ettiği yerdir. Bu inanış hala günümüzde de devam etmektedir. Nuh’un gemisini bulmak için yapılan ilk tırmanışlar ise 9 Ekim 1829 tarihinde yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir