Tarık Akan Kimdir?

Çocukluk ve Gençlik Yılları

Tarık Akan’ın asıl ismi, Tahsin Tarık Üregül’dür. 1949 yılının 13 Aralık tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Tarık Akan, bir abla ile bir ağabeyin ardından ailesinin 3. çocuğudur. Aslen Gümüşhane asıllı olan Tarık Akan, babasının görevi sebebiyle Erzurum’da başladığı ilkokulunu Kayseri’de bitirmiştir.

Babasının emekli olmasından sonra aile İstanbul Bakırköy’e yerleşmiştir. Orta ve liseyi burada bitiren Tarık Akan, daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne girmiş ve onun ardından Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur.

Sinema Kariyerine İlk Adım

Sinema kariyerinden önce plajlarda cankurtaranlık ve sokaklarda işportacılık yapan Tarık Akan, 1970 senesinde Ses Dergisi tarafından düzenlenen “artist yarışmasını” kazanmış ve 1971 tarihinde ilk filmi olan “Solan Bir Yaprak Gibi” filmi ile sinemaya ilk adımını atmıştır. Bundan sonra Tarık Akan adını alan sanatçı, 1970 ve 75 yılları arasında 12 film çekmiştir. Bunların arasında Mavi Boncuk, Sev Kardeşim, Gece Kuşu Zehra, Hababam Sınıfı gibi ünlü yapımlar yer almaktadır.

Sinema Kariyerinde Değişim

Sonrasında ise radikal bir kararla içeriğinde mesaj barındıran filmler yapmaya karar vermiştir. Bu kararın ardından ilk olarak “Nehir” filmini çekmiş ardından ise Yol, Maden, Sürü ve Kanal gibi filmlerde rol almıştır. 1979 senesinde askerlik görevini Denizli’de yapan Tarık Akan, 1991 senesinden ölümüne kadar geçen süreçte Bakırköy Taş Mektep İlkokulu’nun ortağı olmuştur. Ayrıca sinemanın kötü gittiği yıllarda bir ticari taksi alıp bu taksiyi kiralayarak ticarete de devam etmiştir.

12 Eylül davalarında Tarık Akan 12 yılla yargılanmış, buna rağmen iki buçuk aylık hücre hapsi cezasına çarptırılmıştır. 2002 yılında çıkardığı “Anne Kafamda Bit Var” isimli kitap, 12 Eylül döneminde yaşadıklarını anlatmaktadır.

Özel Hayatı

7 Ağustos 1986 tarihinde Yasemin Erkut ile evlenen ünlü oyuncunun bu evlilikten üç çocuğu olmuştur. Fakat eşinle geçinemeyen oyuncu, yaklaşık 3 yıl sonra 1989 Haziranında eşinden boşanmıştır. Daha sonra ise balerin olan Acun Günay ile birlikte yaşamaya başlamıştır.

2015 yılında yakalandığı akciğer kanserine yenik düşen ünlü oyuncu, 16 Eylül 2016 tarihinde, 67 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir