TDK Nasıl Ve Ne Zaman Kuruldu?

TDK Nedir?

TDK Türk dilini araştırmak, incelemek ve gelişimini sürdürebilmek Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından ülkemize kazandırılan bir kurumdur. Ana misyonu Türk dilinin yazılı ve sözlü kaynaklarını incelemek ve gelişimine katkıda bulunmaktır. Bununla beraber ​​TDK amaçlarından birisi de Türk dilinin edebiyat, bilim, sanat gibi alanlarda ve öğretim dili olarak gelişebilmesini sağlamaktır. Türk dilinin diğer dünya dilleri arasında nüfuzlu ve saygın bir hale getirilip gerekli değeri görmesini sağlamakta bu kurumun hedefleri arasındadır.

tdk nasıl ve ne zaman kuruldu-1

TDK amaçlarına ulaşabilmek adına şu prensipleri belirlemiştir; toplanıp beraberce ilmi çalışmalarsa bulunmak, Türk dilini kendi istek ve ihtiyaçlarına göre tespit etmek, Türk dilinin tetkikine yaraması açısından eski baskılı kitaplardan derlemeler yapmak ve kurumun ürünlerini neşre çalışmak.

TDK Nasıl Kuruldu?

O dönem kuruluş evrelerinin başında olan yeni bir devlet vardı ve bu devletin pek çok ihtiyacı da hali hazırda mevcuttu. Bu sorunlardan birisi de Türk dilinin devlet eliyle korunup geliştirilmesi amacıyla kurulacak bir kurumun eksikliğiydi.

Atatürk bu sorunun bilincinde olmalıdır ki Türk dilinin korunması ve geliştirilmesi adına böyle bir kurum kurmak istemiştir. Bu hedefini de gerçekleştirmiştir. Atatürk’ün talimatıyla kurulan bu kurumun kurucuları arasında dönemin milletvekilleri ve yine dönemin ünlü edebiyatçılarının da olması oldukça dikkat çekici bir durumdur. Peki, kimdir bu isimler? En başta Samih Rif’at sayılabilir. Yine bu isim kurumun ilk başkanıdır. Daha sonra diğer kurucu üyeler ise sırasıyla şöyledir; Ruşen Eşref, Celal Sâhir ce Yakup Kadri.

TDK Ne Zaman Kurulmuştur?

Türk Dil Kurumu Türk dil mirasını koruyup geliştirme açısından son derece önemli olan bu kurum Atatürk’ün talimatıyla, Sâmih Rif’at başkanlığında 12 Temmuz 1932 yılında yılın da “Türk Dili Tetkik Cemiyeti” adıyla kurulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir