Teknoloji Nasıl Bu Kadar Hızlı Gelişti

Teknoloji insanların ihtiyaçlarından doğar. Ama teknoloji insanların bir işi daha kolay nasıl yapabilirim diye düşünmesinden doğar. İnsanların içinde tembellik olmasa teknoloji bu kadar hızlı gelişim gösteremezdi. Ayrıca teknoloji zamanın fazla harcanmasından da doğmuştur. Çünkü insanoğlu bir şeyi çabuk elde etmek ister.

Teknolojinin Üşengeçlikten Geldiğini Gösteren Örnekler

Çamaşır makinesi. İlk başlarda insanlar Çamaşırlarını dere kenarlarında yıkarlardı. Ondan sonra elle çevrilebilen makineler çıktı. Bu makinelerde yıkama yapmak için kolu çevirmek gerekiyordu. Buda insanların yorulmasına sebep oluyordu. Fakat bu yorulma dere kenarında çamaşır yıkamak kadar değildi. Ondan sonra şuan kullanılan makineler çıktı bu makinelerde enerji harcama çok aza indirilmiş oldu.

Araba. İlk başlarda insanlar yürürlerdi. Yürümek yordu. Ondan sonra hayvanları evcilleştirdiler. Hayvana binmek çok yorucu bir aktivitedir. Sonra buharlı araba yapıldı. Ve gelinen noktaya ulaştı. Yeni çıkacak arabalarda ise kanat planlanıyor. Yani arabalar uçabilecek. Uçan arabaların sebebi ise kara yollarından gitmenin havada gitmekten uzun sürmesi. Havadan gitmek zamanı kısaltır. Yolda geçirilen zaman azalır.

Telefon. Başta iletişim dumanla gerçekleştiriliyordu. Ondan sonra telgraf bulundu insanlar daha hızlı ve daha kolay iletişime geçmeye başladı. Telgraf ile uğraşmak da zahmetli bir işti. Şimdi gelinen noktada telefon ile iletişime geçmek daha hızlı ve daha kolay. Son örnek televizyon kumandası. Televizyon kumandası insanların kalkıp kanalı tuşlarından değiştirmeye üşenmesinden ortaya çıktı. Gelinen noktada insanlar oturduğu yerden kanalı değiştirebiliyor.

teknoloji nasıl bu kadar hızlı gelişti-1

Teknolojinin Hızlı Gelişmesinin Nedenleri

Teknolojinin üşengeçlikten doğduğunu söylenir. Böyle hızlı gelişme göstermesinin sebebi gençler ve ruhu sürekli genç kalanlardır. Gençlerin özelliklerinden birisi olan merak teknolojiyi bu kadar hızlı geliştirdi. Çünkü gençlerin aklına bir şey takılır. Bunu gerçekleştirmek isterler. Ve içlerindeki enerjiden dolayı gerçekleştirirler. Yani teknolojinin bu kadar hızlı gelişim göstermesinin bir sebebi gençlerdir.

Ayrıca teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesinin bir diğer sebebi hastalıklardır. ( Gerçi bu hastalıkları da insanların oluşturduğu ya da yeniden aktifleştirdiğimiz hastalıklar. ) Bir hastalık ortaya çıkar. Ve doktorlar ve bununla ilgilenen bilim adamları bu hastalığı yok etmek için tedavi üretmeye başlar. Her tedavi şimdiki teknoloji ile geliştirilemez bu yüzden teknolojiyi geliştirmek gerekir. Yani teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesinin bir sebebi de hastalıklardır.

Ayrıca teknolojinin bir anda seviye atlamasını sağlayan başka bir etken ise yakılan kütüphanelerde bulunan kitaplardır. Bu kitaplar okunularak teknoloji geliştirilmiştir. Hatta yapılan bir röportajda o kütüphaneler yakılmasa idi şuan hava arabalar ile uçuyor olurduk denmiştir. Bu söylem bu kütüphanelerin çok önemli olduğunu gösterir. Çünkü o kütüphaneler MÖ 4000 e kadar dayanır. 5000 yıldan fazla birikim yakılmıştır. Şimdi düşünün 5000 yıllık bilgi birikimi yakılmamış olsa idi. Toplum olarak 1500 yıllık bilgi birikimi var. Belki eski insanların bulduğu çoktan bulduğu şeyler daha yeni bulunmaya başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir