Teknolojik Ürün Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hayatımızın vazgeçilmez bir noktasına oturan teknolojik ürünler, bizlere hayatı sadece kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda meslek hayatımızda da bizlere başarı sağlayan objelerdir. Satın alma noktasında teknolojik ürün piyasası ise bazen baş ağrıtabiliyor.

Online Alışveriş Hızlı Ama Riskli Bir Tercih

Mağaza mağaza dolaşarak istediğiniz ürünü aramak çoğu zaman yorucu bir günle sonuçlanabiliyor. Üstelik istediğinizi elde edememek de cabası. Ürün yelpazesi genişliği, filtre seçeneği ile tercih kolaylığı, binlerce seçenek ile online alışveriş insanlar için büyük bir kolaylık olarak sayılabilir.

teknolojik ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz-1

Online alışveriş son birkaç senede ülkemizde de çok geniş bir pazar alanı yarattı. Çoğu alışveriş sitesi özellikle teknolojik ürünlerde güvenli alışveriş ve garanti koşulları yaratsa da, bazı durumlarda yanlış ürün gönderimi ve hasarlar ile karşılaşabiliyoruz.

Ürün Özellikleri İhtiyaç Odaklı Olmalı

Çoğu insan herhangi bir ürün alacakken, ürünün tüm teknolojik özelliklere sahip olmasını ister. Bu durum en çok akıllı telefon, bilgisayar ve televizyon satışlarında karşımıza çıkıyor. Halbuki kişi ihtiyacı olan ve kendine hitap eden özelliklere sahip ürünlere yönelmelidir. Örneğin 3D veya çift ekran özelliğini asla kullanmayacağınız bir televizyonu almak bütçeyi boşa harcamak olacaktır.

Teknolojik Ürünler Mutlaka Garanti Kapsamı Altında Olmalı

Özellikle Çin’den ucuza getirtilen teknolojik ürünlerde karşılaştığımız büyük bir risk problemi vardır. Bu tür ürünler Türkiye’de garanti kapsamı altında olmadığı için herhangi bir arıza ve hasar durumunda ürün tamamen kullanılamaz hale gelebilir veya yüksek ücretler ödeyerek tamir ettirmek zorunda kalabilirsiniz.

Bir diğer durum ise 2. el olarak alındığı için garanti kapsamında olmayan ürünlerin risk altında olmasıdır. Bu ürünlerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus temiz ve özenli kullanılmış olmasıdır. Bu sebeple 2. el ürün satın almadan önce ürünü inceleyin ve güvenli bir satıcı tercih edin.

Fiyatlar Platformlar Arasında Değişiklik Gösterebilir

Aynı özelliklere sahip olmasına rağmen bazı mağazalar farklı fiyatlandırma politikasına sahip olabilir. Bunların çeşitli nedenleri olsa da en sık karşılaşılan neden kampanyalardır. Bu kampanyaları takip etmek size tasarruf etme fırsatı sağlayabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli konu, bazen ucuza satılan ürünler kaçak, yani faturasız ve vergilendirilmemiş olarak ülkemize getirilmiş olabilir. Bu ürünleri asla satın almamanızı öneriyoruz.

Beyaz Eşyalarda Tasarruf Sağlayabilirsiniz

Beyaz eşya alırken hem ihtiyacınızı karşılayıp hem de bunu yaparken enerji tüketiminden tasarruf edebilirsiniz. G, F, E, D, C, B, A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere bilinen 10 farklı enerji sınıfı bulunuyor. Bu, A+++’a ne kadar yaklaşırsanız, o kadar az enerji tüketimi sağlarsınız demek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir