Teknolojinin İnsan İlişkilerine Zararları

Tweetler, e-postalar ve anlık mesajlaşma dünyasının dışında daha iyi iletişim kurabiliyor muyuz? Ya da modern teknoloji, bizi birbirimizle diyalog kurma konusunda tembelleştirip, toplum üzerindeki zararlı etkisini hissettiriyor mu?

Teknoloji, insanların birbirleriyle iletişim kurma biçimlerinde şüphesiz büyük bir devrim yarattı ve insanları dünya çevresinde gerçek zamanlı bir ağda birleştirdi. Fakat teknoloji, iletişimi birçok şekilde değiştirdi ve çoğu ne yazık ki olumsuz yönde. Bu olumsuz etkiler kimi insanlarda küçük etkiler yaratırken, bazılarını ise derinden etkilemiştir.

Teknolojinin sosyal etkileşim ve yüz yüze etkileşime olan etkisi üzerine birçok çalışma yapılmıştır. 2000’li yılların sonlarına doğru cep telefonu ve sosyal medya kullanımının artmasından beri, sosyal hayatta iletişim algısı farklı bir rota izlemeye başladı. Przybylski ve Essex Üniversitesi’nden Weinstein’e göre: “İletişim teknolojisindeki son gelişmeler milyonlarca insanın insanlara büyük mesafelerle daha kolay bağlanmasını sağladı, ancak çok az kişi bu cihazların sosyal ortamlarda sık görülmesinin yüz yüze etkileşimi nasıl etkilediği hakkında bilgi sahibi oldu”.

teknolojinin insan ilişkilerine zararları-1

Dikkat Dağınıklığı ve Oyalanma İhtiyacı

Cep telefonları ve mobil cihazlar, kişilerin bilgisayarlarından çok uzaktayken bile bağlantıda kalmalarına olanak sağlar. Bu özellikle acil durumlarda büyük bir avantaj olarak gözükse dahi, tehlikeli bir dikkat dağıtıcı rolü de üstlenebilir. Her yıl yüzbinlerce insan dikkati dağılmış bir şoförün sebebiyet verdiği kazalarda yaralanmaya maruz kalıyor, hatta çoğu zaman bu kazalar ölümle bile sonuçlanabiliyor. Bir metin mesajını okumak sadece saniyeler sürebilse de, o sırada insanlar kullandıkları aracı bir okul bahçesi içine de sokabilirler. Her zaman mevcut olan anlık mesajlaşma uygulamaları ve sosyal ağlar, insanların dikkatini daha önemli konulardan uzaklaştırabildiği gibi, teknoloji evde, ofiste, derste ve hatta iş görüşmelerinde dahi dikkat dağıtabilir.

Teknoloji ayrıca iletişim kalitesine de doğrudan etki eder. Bilindiği üzere internetin en büyük avantajlarından biri de anonimliğidir. Yani kullanıcılar hiçbir kişisel verilerini paylaşmadan (isimlerini dahi) diğer kullanıcılarla istediği şekilde etkileşim kurabilirler. Ne yazık ki, bu durum insanların yüzyüze konuştuklarından tamamen farklı bir şekilde davranmalarına neden olabiliyor.

Sosyal İzolasyon

Teknoloji, çevrimiçi olarak birçok sosyal ağ oluşturabilir fakat yine bu durum beklenmedik bir şekilde izolasyona neden olabilir. Bazı durumlarda birisiyle çevrimiçi iletişim kurmak, yüz yüze etkileşimin yerini alır. Bilindiği üzere sosyal mecralarda insanların yüzlerce hatta binlerce arkadaş edinmesi bir tık işlemi kadar kolay. Fakat çoğu insan sosyal ağlar üzerinden arkadaş edinip bir şekilde onlarla ilişki kurarak kendilerini iyi hissetseler de, bu durum onları daha çok yalnızlaştırıyor. Depresyona dahi yol açabilen bu sistem, kişilerin destek almasını zorlaştırabilir. Slate’ye göre kendini ‘’yalnız’’ olarak nitelendiren bireylerin 1980’den itibaren ikiye katlandığını ve sosyal ağlarda çok fazla zaman geçirmenin kullanıcıların mutluluk düzeyini olumsuz derecede etkilediğini ifade ediyor.

Teknoloji aracılığıyla iletişim kurmanın bir diğer potansiyel tehlikesi ise mahremiyetin olmamasıdır. İnternet üzerinden gönderdiğiniz iletiler güvensiz olabilir ve üçüncü şahısların e-postalarınızı veya kişisel mesajlaşmalarınıza erişmelerine sebebiyet verebilir. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına gerekli tedbirler alınmalı ve her ihtimal göz önünde bulundurularak kişisel veriler asla bir başkasıyla internet aracılığıyla etkileşim haline girmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir