Türkiye’nin En Büyük 10 Dağı

Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahiptir dağlarımız. Türkiye’nin dağları kışın yağan karlar ile zirveleri adeta manzara şölenine sahne olur, yaz mevsiminin gelmesiyle eşsiz bitki örtüleri ve oksijen kaynağı, ormanları gösterir kendini insanlara. Türkiye’de bulunan dağlar içerisinden 10 tane büyük dağı siz okurlarımız için bu yazımızda derledik. İşte Türkiye’nin En Büyük 10 Dağı:

Ağrı Dağı, Ağrı (5137 metre)

ağrı dağı

Dünyanın en büyük 43. dağı ayrıca Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı, ihtişamlı görüntüsüyle adeta coğrafya tutkunlarına huzur veriyor. Konum bakımdan Doğu Anadolu Bölgesi hudutları içerisinde bulunan Ağrı ve Iğdır illeri arasında yer almakatadır.

Büyük Ağrı ve Küçük Ağrı olmak üzere 2 farklı tepeden oluşan bu dağ, yaklaşık 5137 metrelik yüksekliğe sahiptir. Bütün yıl boyunca kar ile kaplı olan bu heybetli dağ, civarı ülkeler Azerbaycan, Ermenistan ve İran sınır bölgelerinden çok rahatlıkla gözlemlenebilir. Efsanevi Nuh’un Gemisi ile ün kazanan bu yükseklik, her yıl binlerce turist akınına uğramaktadır.

Cilo Dağı, Hakkari (4134 metre)

cilo dağı

Güney Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerinde bulunan ilaveten Türkiye’nin en büyük 2. dağıdır. Ağrı Dağı’nda da yaşanan yılın 12 ayı boyunca erimeyen karlar bu muhteşem dağ içinde geçerli bir olaydır. 1931 yılında Ludwig Krenek ile Ludwig Sperlich adında 2 dağcı tarafından tırmanıldığı düşünülüyor.

Süphan Dağı, Bitlis (4058 metre)

süphan dağı

Türkiye’nin en büyük 3. dağı olan Süphan Dağı, doğal su kaynaklarıyla adeta yakınında bulunan yerleşim yerleri için cennet haline gelmiştir. Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Süphan Dağı, Van Gölü’ne de konum olarak yakındır.

Rakım olarak 4058 metrelik yüksekliğe sahip olup, zirvesinde 40 adet şehit mezarı da bulunur. Süphan Dağı’nda güneşin doğuşu ve batışını izlemek muhteşem bir tecbübe olmakla birlikte gece karanlığı da aynı tadı yaşatıyor.

Kaçkar Dağı, Rize (3932 metre)

kaçkar dağı

Adeta özenle resmedilmiş bir doğa harikası olan Kaçkar Dağı, Rize ili sınırları içerisinde bulunur. Yüksekliği 3932 metre olup, dağcılar için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Yüksekliklerine göre sırasıyla Altıparmak 3480 metre, Kavran 3932 metre ve Verçenik Tepesi ise 3710 metrelik bir rakıma sahip olup 3 büyük tepeden oluşmaktadır. Bu gizemli dağ başta granit ve siyanit olmak üzere çeşitli taşlardan oluşmuştur.

Erciyes Dağı, Kayseri (3916 metre)

erciyes dağı

Her yıl binlerce turistin akın ettiği ve Kayseri’nin incisi haline gelen Erciyes Dağı, yaklaşık olarak 1100 km’lik bir alanı kaplıyor. Yılın her ayında karlarla kaplı olan Erciyes Dağı, yükseklik bakımından 3916 metrelik bir rakıma sahiptir. Artık aktif bir volkan olmaktan çıkan bu eşsiz manzara, sönmüş bir volkan olarak varlığını söndürmektedir.

Bazı rivayetlere göre Erciyes Dağı, Akdeniz ve Karadeniz’den dahi görüldüğü söylenilmektedir. Erciyes Dağı ayrıca esrarengiz görüntüsüyle adeta gözleri kamaştıran Sarı Göl’e de ev sahipliği yapmaktadır. Rivayetlere göre Romalıların bu bölgeye gelip kervanlarla dolu altınlarla bu göl üzerinden geçmesiyle göle bu isim verilmiştir.

Küçükağrı Dağı, Ağrı (3896 metre)

kaçkar dağı

Ağrı Dağı’nın en büyük tepelerinden biri olan Küçükağrı Dağı, 3.896 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Eşsiz benzerliğini Serbulak Yaylası ile süsleyen bu esrarengiz dağ, andezit gibi kor kayaçlardan oluşmakla birlikte volkanik özelliğini de ön plana çıkarıyor. Görkemiyle ressamların dahi çizmeye kıskandığı bu eşsiz manzara en yıl onlarda dağcının tırmanış yapmasını bekliyor.

Kızılkaya Dağı, Niğde (3794 metre)

kızılkaya dağı

Toros Dağları’nın en yükseği ile bilinen Kızılkaya Dağı, konum olarak Kayseri, Adana ve Niğde il sınırları içerisinde bulunur. Yüksekliği 3794 metre metre olup Türkiye’nin en büyük 7. dağıdır. Eşsiz benzerliğini Emli Vadisi ile süsleyen Kızılkaya Dağı, dağ tutkunları tarafından her yıl ziyaret edilir.

Tarihte Demirkazık Zirvesi Toroslar’ın en yüksek zirvesi olarak bilinse de son dönemlerde büyük çabalar sonucu yapılan araştımalar sonucunda bu ünvan Kızılkaya Dağı’na geçmiştir.

Demirkazık Dağı, Niğde (3767 metre)

demirkazık dağı

Niğde ili sınırları içerisinde bulunan ve 3756 metrelik bir rakıma sahiptir. Konum olarak Aladağlar Bölgesi sınırları içerinde olup en yüksek zirvesi olarak biliniyordu. Fakat daha sonra yapılan yoğun araştırmalar sonucu yüksekliğin Demirkazık Dağı değil de sadece 11 metrelik bir farkla Kızılkaya Dağı’na sahip olduğu belirtiliyor. Bu teori 1927 yılında Dr. George Künne, Marianne Martin ve Dr. Wilhelm Martin ekibi tarafından keşfedildiği düşünülüyor. Ayrıca bu dağa 1927 yılında Veli Çavuş adında bir genç köylü, tırmanışı gerçekleştirmiş ilk Türk dağcıdır.

Artos Dağı, Van (3756 metre)

artos dağı

3550 metrelik bir rakıma sahip olan Artos Dağı, Van ilinin Gevaş ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca Çadır Dağı olarak da bilinen bu doğa güzelliği başta kükürt madeni olmak üzere çok sayıda maden zenginliğiyle bilinir. Her yıl yanlış avlanma politikaları ile gündeme gelen ve başta kurt, keklik, ayı ve tavşan gibi canlı türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyada eşi benzeri olmayan bu doğa güzelliğini süsleyen bir diğer etkende 200 adet kelebek türünün bu bölgede yaşamlarını sürdürmeleridir. Ayrıca dağ tutkunlularının vazgeçemeyeceği bir zirve olarak bilinen ve şiddetli rüzgarların bulunduğu alanlardan dolayı burada enerji üretmek hiç de zor değil.

Mercan Dağları, Erzincan (3752 metre)

mercan dağları

Halk ağzıyla Munzur olarak bilinen Mercan Dağları, konum olarak Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alır. Rakım olarak 3300 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Ayrıca bitki örtüsü ile cennetten bir köşeyi aratmayan bu doğa harikası binlerce canlıyı barındırır.

1971 yılında Munzur Vadisi Milli Parkı kurulmuş ve 42000 hektarlık alan büyüklüğündedir. Birçok vadiyi içerisinde barındıran Mercan Dağları, her yıl binlerce turist akınına uğruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir