Ulaşılabilir Elektronik Bilgi Nedir?

ELEKTRONİK BİLGİ

Elektronik Bilgi Nedir?

Dijital ortamlarda oluşturulan ya da dijital ortamlara aktarılarak kayıt altına alınan bilgilere elektronik bilgi denir. Bu bilgileri bulut teknolojisi ile internet üzerinden ulaşılabilen ortamlara kayıt eder, kişisel veya şirket bilgisayarlarımızla ya da akıllı telefon, tablet gibi cihazlarla internet ağı üzerinden ulaşırız.

ulaşılabilir elektronik bilgi nedir-1

Ulaşılabilir Elektronik Bilgi

Sanal ortamlarda oluşturulan ya da sanal ortamlara aktarımı yapılan bazı bilgiler, kamu kurumları, şahıslar ya da şirketler tarafından halka arz edilir. Bu tip bilgilere ulaşılabilir elektronik bilgi denir. Ama günümüzde korsan yazılımlar geliştirilerek internet üzerinden kişisel ya da kurumsal birçok gizli elektronik bilgi çalınmaktadır. Bu dijital hırsızlığın önüne geçmek için mutlaka güncel bir antivirus programı kullanmalı, ortak alanlarda mümkün olduğunca wifi ağı kullanmamalı ve bilgisayarımızda temiz olduğuna emin olmadığınız bir harici belleği kullanmamalıyız.

Elektronik bilgiler dijital ortamların çoğalması ve teknolojinin ilerlemesi ile daha güvenli saklanabilmekte de olsa yukarıda belirttiğim konulara mutlaka dikkat etmelisiniz. Ayrıca bazı uygulamalar ve siteler sizden verilerinizin kullanımı için ve kayıt dosyalarınıza ulaşabilmek için izin isterler ve sizin haberiniz olmadan aldıkları bu bilgileri istedikleri gibi kullanabilirler, çünkü bu elektronik bilgiler sizden izin aldıkları için yasal ulaşılabilir elektronik bilgi olacaktır. Bilgileri sizden çalanlardan şikâyetçi olsanız bile bir şey elde edemezsiniz. Bu elektronik ortamlarda şahsi resimlerimiz, yazılarımız, şirket evraklarımız, banka hesap bilgilerimiz vb. birçok elektronik dosya olabilir. İşte bu yüzden sizden istenen izinleri incelemeden onay vermemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir