Uzay İstasyonu Nasıl İzlenir?

Uluslararası Uzay İstasyonunun (ISS) hava, su ve yüzey numunelerinden iç ortamın erken değerlendirilmesi, ISS’deki kirletici karakteriz asyönün temelini sağladı. Çevresel İzlemeden elde edilen veriler, inşaat aşaması ve ISS’in yerleşim aşamalarında çevresel kontaminasyon hakkında bilgi sağlar. Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya’yı çevreleyen tek uzay aracı değildir. Aslında, Hubble Uzay Teleskobu, Dünya Gözlem Sistemi içindeki uydular ve 1000’den fazla başka operasyonel uzay aracı ve CubeSats eşlik ediyor.

Dahili Radyasyon İzleme Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), gemide sağlık korumasının sağlanmasına yardımcı olmak için ISS için dahili çevre radyasyon verilerinin toplanması, analizi ve yorumlanmasından sorumludur. Uzay uçuşundan önce, sırasında ve sonrasında mürettebat sağlığı, genel ISS misyonu başarısı için şarttır. Tüm ortak kurumlar mürettebatın görev başarısı için önemini kabul eder ve tüm mürettebatın sağlıklarını ISS misyonlarının tüm aşamalarında sürdürmeye adanmıştır.

uzay istasyonu nasıl izlenir-1

Aktif Radyasyon Alanı İzleme

Aktif radyasyon alanı monitörleri, görevler sırasında kümülatif mürettebat risklerini izlemek, araç içindeki alanları belirlemek, yüksek doz oranlarından kaçınmak, “fırtına barınakları” olarak kullanmak için düşük doz oranlı alanları belirlemek, geliştirilmiş radyasyon ortamı koşullarına karşı uyarı vermektedir.

Dahili Zaman Çözümünde Yüklü Parçacık İzleme

Araç içinde yüklü parçacıkların zamana bağlı enerji ve yöne bağlı dağılımının ölçümü, organ seviyesinde maruz kalma ve sonuçta ortaya çıkan risk için en doğru radyasyon kaynağı terimini sağlar. Ölçülen yüklü parçacık enerji spektrumları ayrıca, aracın içindeki radyasyon ortamını hesaplamak için kullanılan analitik modellerin doğrulanması için kesin kriterler de sağlar.

Nötron İzleme

Radyasyon izleme cihazları, mürettebat marufiyetine nötron katkısını karakterize etme kabiliyetini sağlamalıdır. Bilimsel araştırmalardan elde edilen sonuçlar, ikincil nötronların, astronotlar tarafından ISS gibi bir uzay aracının içinde aldığı toplam radyasyon dozunun-30’una katkıda bulunduğunu göstermektedir. Nötronlar doğrudan nötron spektroskopisi ile izlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir