Uzaylılar Var Mıdır?

Drake Denklemi

Dünya dışı canlılar yirminci yüzyılın başında, H. G. Wells’in meşhur romanı, Dünyalar Savaşı’nın Amerika Birleşik Devletlerinde bir radyo programında gerçek bir habermiş gibi okunmasından sonra oldukça popüler oldu. Amerikalılar sokağa dökülmüş geniş çapta bir panik yaşanmıştı.

Uzaylı varlığına ilişkin teorilerin neredeyse çoğu komplo teorisi düzeyindedir. Yine de bu konuda yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar mevcuttur. Bunların başında yine oldukça ünlü olan Drake Denklemi bulunmaktadır. Bu denklem evrende var olabilecek zeki canlıların tespiti için bir fikir olarak tasarlanmıştır.

Denklem şu şekildedir:

N Evrendeki zeki uygarlıkların sayısı
R* Galakside yeni yıldızların oluşum oranı
f(p) Oluşan bu yıldızların gezegenlere sahip olma oranı
n(e) Bu gezegenlerin yaşamı destekleme ortalaması
f(l) Bu gezegenlerde gerçekten yaşamın ortaya çıkması
f(i) Yaşamın meydana geldiği gezegenlerde akılı yaşamın ortaya çıkma olasılığı
f(c) Bu akıllı canlıların uzaya sinyal yollayabilme oranı
L Akıllı canlıların iletişim amacıyla uzaya sinyal göndermesinden bu yana geçen zaman

Fermi Paradoksu

Son hesaplamalarda minimum değerler kullanıldığında bile beş milyon zeki yaşama olanak veren gezegen ihtimali ortaya çıkıyor. Bunun on bini sadece Samanyolu Galaksi ’sinde olabilir. Peki, bu yüksek olasılıklara rağmen bu akıllı canlılarla neden hala temas kuramadık? Bu soruya da verilmiş pek çok cevap vardır. Bunlardan en önemlisi Fermi Paradoksudur. Kısacası yüksek olasılıklara rağmen uzayda akıllı canlı formlarına ilişkin yetersiz kanıtların olmasıdır bu paradoks.

Fizikçi Enrico Fermi, bu paradoksu şu şekilde bir soruya bağlar, “herkes nerede?” Buna verilen cevaplardan biri, Dünya gezegenindeki yaşamın ya çok erken ki bu durumda başka gezegenlerde akıl yaşamlar henüz ortaya çıkmayı bekliyor demek bu, ya da çok geç başladığı ki bu durumda da akıllı medeniyetlerin çoktan yok olduğu anlamı ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir