Voleybol Kuralları Nelerdir?

Salon sporlarımız arasında oldukça ilgi ve dikkati üzerine çeken Voleybol, piknikler, okul içi spor etkinlikleri hatta insanların boş bir zaman bulduğu zamanlarda oynadıkları bir spor dalıdır ama voleybolun hiç bilmediğimiz hatta anlatsak da insanlara anlatamadığımız kural dizileri vardır.

voleybol kuralları nelerdir-1

1. Kural: Servis Kullanan Kişi

Oyunlarımızda genelde servisi iyi kullanan kişiler kenara geçerek sürekli servisi onlar kullanır hatta oyun içerisinde “Sen servise geç” tarzında söylemler dile gelir ama bu durum profesyonel voleybol kuralları arasında bu şekilde değildir. Bilindiği üzere 6 kişilik oluşan bu oyun takımlarında sayı alındıktan sonra tüm oyuncular kural gereği yerini değiştirir. Bu değişim sonucunda takım atak yönünde bakıldığında sağ köşede bulunan kişi servisi kullanma görevini üstlenmek zorundadır. Bunun hatalı olarak yapılması karşı takıma sayı kazandırmaktadır.

2. Kural: Servis Kullanımı

Bu durumda servisi kullanan kişi önemlidir bu kural geçildikten sonra, servisin karşı tarafa iletilmesi asıl görevdir bu görevi yerine getirirken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bunlardan 1.si ayağın saha çizgileri üzerinde bulunmaması gerekmektedir. 2. kural ise çoğu kişi bilmese de vurmak için topu havaya atınca kontrolsüz attığımızı düşündüğümüz durumlarda topu sahanın dışına düşecek şekilde bırakabilir, havaya atışı tekrarlayabiliriz. 3. ve son kural olarak ise topu taşıma yöntemiyle vurmamamız gerekir ki bu durumda da sayı karşı takımın olacaktır.

3. Kural: Saat Yönünde Dönme

Bu kural sayı alan takımın oyuncularının yerini değiştirmesi gerektiğini belirten bir kuraldır. Bu kural ile amaçlanan sahada sadece oyuncu sayısını tutturmak değil, her oynayan kişinin her görev yerinde bulunması gereğinden oluşturulmuştur. Yanlış yerleşimde bulunan oyuncular takımına puan ve atak hakkını kaybettirir. Yer değişimi sonrasında takım içerisinde görev yeri değişimleri top havadayken(servis kullanımı esnasında) gerçekleştirilebilir. Örneğin: Yer değişimi sonrası arka bölgeye geçen pasör oyuncu ön orta bölgedeki oyuncuyla yer değiştirerek görevini başarılı bir şekilde yerine getirebilme hakkında sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir