Yağış Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Hava kütlelerinin soğuk bir hava tabakası ile karşılaşarak, soğuk bir yerden geçerek ya da yükselerek soğuması sonucunda içerisindeki su buharının yoğuşarak su damlacıkları, buz kristalleri veya buz parçacıkları halinde yeryüzüne inmesine yağış denir.

Yağışlar, gökyüzündeki bulutlardan düşen, çok farklı şekillerde ve durumlarda ortaya çıkabilen su formlarıdır. Yağışların sıvı hali, yağmur ve çiseleyen yağmur şeklindedir. Katı halleri ise kar ve dolu şeklinde olan yağışlardır. Yağışların olabilmesi için su buharı (nem) en önemli şarttır. Nemin yanında soğuma, yoğunlaşma ve alana yeni bulut gelmesi yağış olaylarında gerçekleşmesi gereken faktörlerdir. Yağış türleri kar, yağmur ve dolu halinde meydana gelir.

yağış nedir çeşitleri nelerdir-1]

Yağış Çeşitleri

Kar: Bulut içindeki sıcaklık 0° altında olursa havadaki nem buz kristalleri şeklinde yoğuşur. Çok sayıda buz kristali birleşerek bulut içinde askıda kalamayacak büyüklük ve ağırlığa ulaşır. Bu taneler yerçekiminin etkisi ile kar olarak yeryüzüne düşer.

Yağmur: Buluttaki sıcaklık 0°’nin üzerinde olduğu zaman yoğuşma su zerreleri şeklinde olur. Yoğuşmanın devam etmesiyle birleşen su zerreleri büyüyüp ağırlaşarak havada kalamaz ve yerçekiminin etkisiyle yere yağmur olarak düşer.

Dolu: Kalınlığı fazla olan kümülonimbüs bulutlarının alt seviyelerinde sıcaklık 0°’nin üzerinde, üst seviyelerinde ise 0°’nin altındadır. Bundan dolayı kümülonimbüs bulutları içinde güçlü dikey hava hareketleri meydana gelir. Yukarıya doğru yükselen kuru ve sıcak hava, soğuk hava akımına girer ve aniden soğuma oluşması sonucunda dolu taneleri meydana gelir.

Yerde Oluşan Yoğuşma Ürünleri

Çiy: Özellikle ilkbahar mevsiminde görülür. Sabah saatlerinde yapraklar üzerinde biriken su damlacıklarıdır.
Kırağı: Özellikle sonbahar mevsiminde görülür. Bitki üzerindeki buz kristallleridir.
Kırç: Özellikle kış mevsiminde görülür. Telefon telleri, ağaç dalları, araba camları üzerinde oluşan buz tabakasıdır.

Yağış Nedir, Çeşitleri Nelerdir?” için bir yorum

  1. nisan yağmurları bir başlasaydı çok güzel olacaktı, ülkemiz zaten corona virüsü yüzünden çok sıkıntılar çekiyor, bir an önce nisan yağmurları gelse, yağmurun altında dolaşsak, sırılsıklam olup hayallere dalsak, özeldik ya. 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir