Yıldız Kayması Nedir, Nasıl Olur?

Yıldız kaymasının sözlük anlamı, kuyruklu yıldız olarak bilinen gök taşlarının atmosfere giriş yapması ile ortaya çıkan bir doğa olayı, olarak tanımlanmaktadır. Halk ağzı ile Dünya’ya bir cismin inmesi olarak söylenebilir.

Yıldız Kayması Nedir?

İnsanlar var oldukları andan itibaren çevrede gördükleri her şeye bir anlam yükler. Bu bazen bir toprak parçası, bazen bir ateşten çıkan kıvılcım, bazen havadan aldıkları bir koku, bazen ise gökteki yıldızların hareketleri olmuştur. Gökyüzündeki yıldızların hareketlerini gözlemleyen halk bunun ne olduğunu bilimsel olarak henüz bilmedikleri, bu nedir sorusuna cevap bulamadıkları için, yıldızların düştüğünü düşünmektedir. Hatta halk arasında bir yıldızın kayıp yok olması bir insanın hayatının sonlandığını temsil eder. Bunu düşünmelerinde ki sebep ise herkesin bir yıldızı olduğuna inanmalarından dolayıdır.

Tamamen karanlık bir mekanda yıldızlara bakıldığında ne kadar parlak olduklarını ve aslında sürekli hareket halinde olduklarını fark etmek mümkündür. Bunu gören halk yeni bir batıl inanç ortaya atarak, her yıldız kaymasında tutulan dileğin gerçek olacağına inanmıştır. Rivayete göre yıldızın kayması ömrünün tamamladığı anlamına geldiği için ölmeden önce son dileğin gerçekleştirileceği düşünülür.

yıldız kayması nedir nasıl olur-1

Yıldız Kayması Nasıl Olur?

Aslında yıldız kayması olarak bilinen durum meteorların kayış anlarıdır. Yıldızlar dünyadan milyarlarca kilometre uzaklıktadır. Gökyüzüne bakıldığında görülen parlak cisimler aslında yıldız değildir. Bunlar güneş sisteminde yer alan ve gezegenlerin çekim güçleri altına girmiş olan gök taşlarıdır. Gök taşlarının atmosfere düşmesi sadece gece meydana gelmemektedir. Aslında gün içerisinde de birçok gök taşı düşmektedir, ancak havanın aydınlık olmasından dolayı bunların parlaklıkları görülmemektedir.

Her bir yıldız kayması aslında ufak çaplı meteor yağmurlarının oluşumunu meydana getirmektedir. Kısaca yıldız kaymasının nasıl olduğunu özetlemek gerekirse, uzayda serbest bir şekilde dolaşan meteorlar dünyanın etrafından geçerken bir anda dünyanın çekim gücüne kapılarak atmosfere girer. Ancak hızları yüksek olduğu için hızlı bir şekilde söner. Bu sebeple de yeryüzüne bir zararları olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir