Ziraat Endüstrisi Nedir?

İnsanların yaşamak için besine ihtiyacı vardır. Bu besinlerin çoğu bitkisel ürünlerden karşılanmaktadır. Bu nedenle toprağın işlenmesi ayrı bir endüstri alanı olarak karşımıza çıkar. Oysa bitkisel ürünler yalnızca besin için değil insan ihtiyaçlarını da karşılamak için önemli bir kaynaktır. İşte bütün bu kaynakları elde etme sürecine Ziraat Endüstrisi denmektedir.

Besin Endüstrisi

Besinlerin işleme sürecinde unlu mamuller, konserve, şeker, bakliyat gibi pek çok pek çok gıda kullanılmaktadır. Endüstri alanında bu ürünlerin işlenmiş olması göze çarpmaktadır. Bu işlenme süreci öncelikle tarladan ürünün hasat edilmesi ile başlamaktadır. Ardından fabrikalarda işlenmesi ile istenilen ürün elde edilip pazara sunulmaktadır. Burada önemli olan ürünü doğru şekilde temin etmek ve doğru şekilde kullanmaktır. Örneğin çay ithal edilen bir üründür. Bu nedenle çay fabrikalarının kıyı şeridine yakın kurulması gerekmektedir. Çünkü ithal etmek için taşımacılık önemlidir. Ayrıca çay Karadeniz kıyı kesiminde yetiştiği için fabrikaların buraya yakın olması fayda sağlayacaktır.

ziraat endüstrisi nedir-1

Konserve

Çabuk bozulan ürünler için uzun süreli saklama amaçlı kurulmuş bir sektördür. Genelde sebze ve meyve alanları için tercih edilmektedir. Konservede kurulum yeri tercih edilirken kolay işleyebilmek önemlidir. Bu yüzden fay sularının yoğun olduğu Ege ve Güney Marmara’da gelişmiştir.

Diğer Ziraat Endüstri Alanları

Diğer önemli bir alan ise giyim endüstrisidir. Pamuklu dokuma ziraat alanında en çok kullanılan materyaldir. Şeker tarımı ise Türkiye’nin her yerinde üretilir ve işlenir. Ayrıca türün ve bitkisel yağ gibi pek çok alanda ziraat endüstrisi mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir